U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

(VIDEO) DRAGUTINU GLAMOČANINU IZ RAKELIĆA DIVLJE SVINJE OBRALE KUKURUZ

Dragutin Glamočanin iz Rakelića bavi se uzgojem tovljenih svinja, a ove godine, pored domaćih, imao je, kako kaže tu nesreću da kukurozom hrani i divlje svinje. Po njegovim riječima, od osam dunuma kukuruza koji je pred branjem, divlje svinje su uništile oko tri dunuma. “Kukuruz je izdržao sušu ali nije izdržao divlje svinje. Srne isto malo dolaze. One su vidljive i po danu, ima ih tri ali nije to strašno. Na posijanih osam dunuma, šteta je otprilike oko tri dunuma, oko 40 posto. Znači, imam pet dunuma za berbu”, kaže Glamočanin.

Zakon o lovstvu Republike Srpske propisuje u kojim okolnostima je moguće nadoknaditi štetu koju napravi divljač na usjevima. Redovna procedura počinje tako što je neophodno prijaviti štetu u roku od tri dana od nastanka, nakon čega tročlana komisija ima obavezu da u roku od tri dana izađe na teren i utvrdi činjenično stanje. Ukoliko je štetu prouzrokovala divljač,  lovačko udruženje koje djeluje na tom području mora je nadoknaditi, ali i za to postoje određeni uslovi.

“Zakonom o lovstvu i pravilnikom Ministarstva poljoprivrede propisani su i uslsovi koje vlasnik parcele mora da obezbijedi da bi mogao naplatiti štetu. Prvi i osnovni uslov je da parcela bude efikasno ograđena, da divljač ne može da uđe u parcelu. Ukoliko taj uslov nije ispunjen, obično komisija takve zahtjeve odbija”, ističe Ognjen Siđak, stručno lice za lovstvo u Lovačkom udruženju “Mrakovica” Prijedor.

Glamočanin kaže da divlje svinje dolaze iz pravca ribnjaka koji je u blizini njegove parcele. Navodi da je štetu prijavio Lovačkom udruženju “Mrakovica”, dodajući da će, ukoliko komisija ne dođe prije branja kukuruza, biti teško utvrditi o kojem iznosu se radi. 

                                                                                                Zoran Sovilj

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na https://kozarski.com/

Exit mobile version