Četvrtak, 25. Aprila 2024.
11.8 C
Prijedor

JESEN I ZIMA ZABRINULI UGOSTITELJE – STRAHUJU OD ZATVARANJA LOKALA

NAJNOVIJE VIJESTI

Ugostitelji su pregrmili ljeto s koronom, no strah od jeseni i zime, kada se poslovanje  seli u unutrašnjost objekata, dočekuju s ogromnom neizvjesnošću. Striktno pridržavanje epidemioloških mjera za većinu preduzetnika znači i mnogo manje gostiju i mušterija.

Goran  Dakić, vlasnik ugostiteljskog objekta „ Papa Joe“,  naglašava da su  obezbijedili sve potrebno da se gosti osjećaju bezbjedno. Počev od fizičke distance do dovoljno  sredstva za dezinfekciju. Hoće li se smanjiti broj gostiju, to niko u ovom trenutku ne zna, a ono što im nedostaje su  oni popratni i veći  ugostiteljski sadržaji, kojih ovog ljeta gotovo da i nije bilo.

– Uglavnom  dosta nam fali tih druženja, tipa kršetnja, vjenčanja, tog smo ranije dosta radili, no sad tih sadržaja nema, kao što nema ni proslava rođendana. Matura ove godine nismo ni imali, totalno su izostale,  a to je značajn dio ugostiteljstva .  Kako će biti preko zime?  Pa može biti samo još gore – jasan je Dakić.

U područnoj,  Zanatsko- preduzetničkoj komori Prijedor, ukazuju na još jedan problem. Na nove epidemiološke mjere zbog kojih bi im jesen i zima mogle biti izuzetno teške za poslovanje.  Ranko Zgodić, predsjednik Upravog odbora Područne Zanatsko- preduzetničke komore Prijedor strahuje da bi sve skupa, ukoliko izostanu i određene finansijske injekcije, moglo dovesti do zatvaranja radnji i nekontrolisanog otpuštanja radnika. Naime, procjene su da između 300 i 500 preduzetnika u ovom trenutku ima ogromnih problema. U preduzetničkoj komori  tvrde da su upravo zbog ovog pripremili i određene modele kako im se može pomoći.

Jedna od ideja koju smo plasirali ovih dana  je da se u kompletno preduzetništvo putem podizanja takozvanih kovid kredita upumpa nekih desetak  miliona maraka. Već smo pregovarali  o tim nekakvim detaljima sa kompletnim bankarskim sektorom , a očekujemo da nas u tom podrži i lokalna zajednica i Vlada RS. Da nam  pomognu na način da subvencionišu kamate, a da se  mi kao poslovni subjekt opteretimo kreditima da bi održali tekuću likvidnost – kaže Zgodić.  

Pomoć bi, po Dakićevim riječima,  bila i u nižim cijenama režijskih troškova.

 -Da ih spustimo  na neki nivo domaćinstava a ne da plaćamo duplo ili troduplo skuplje režije, poput  grijanje. Problem je  to što nam se bez razloga obračunava i  industrijska struja.  I to su za nas ogromne  cifre. Preko ljeta smo imali račune za struju između  800 i 1.000 maraka ,  a mogu misliti šta će biti  u zimskom periodu kada je struja skuplja za 40 odsto – kaže Dakić.

Ukoliko tražena pomoć  izostane , naglašava Zgodić , bez posla bi u ovom sektoru  s početkom jesenje  sezone moglo ostati oko 1.500 radnika. Tvrdi i da će  preduzetnici  i privreda sve češće postavljati i pitanje transparetnog  utroška sredstva poreskih obveznika. Zna i zbog čega je to  važno, jer je na početku pandemije, kako ističe, bila priča da bi svi zajedno trebali dijeliti teret ove krize.

– Međutim ispalo je da su privreda i preduzetnici prepušteni sami sebi, a da javni sektor nikako nije osjetio problem ove krize i da se još uvijek neracionalno i nekorektno odnosimo prema  onima koji  stvaraju novu i dodatnu vrijednost – kaže Zgodić.  

Prema podacima kojima raspolaže, na području grada Prijedora posluje  oko 1.500 preduzetnika sa oko 4.300 zaposlenih.

M.Z.