U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

(VIDEO) KOD HRANITELJSTVA NAJVAŽNIJI BENEFITI DJECE

Promocija hraniteljstva je veoma važna, a hranitelji osim što djetetu obezbjeđuju smještaj, brigu o zdravlju i vaspitanju treba da pruže i toplinu, ljubav i sigurnost.

Hraniteljstvo je usluga socijalne zaštite kojom se djeci i odraslim licima koja su privremeno ili trajno lišena roditeljskog, odnosno porodičnog staranja omogućava zaštita u porodicama u okruženju. U prijedorskom Centru za socijalni rad aktivno rade na pronalasku i obuci hranitelja.

„Hraniteljstvo je mnogo povoljnije od smještaja u ustanovu iz razloga što je smještaj u ustanovu kolektivni smještaj i ne mogu lica koja su tamo zaposlena da se u potpunosti posvete svakom korisniku i to hraniteljstvo je malo drugačije, pa onda bude bolji i razvoj i sve ostalo za lice koje je na  hraniteljstvu“, kaže Dejan Panić, socijalni radnik u Centru za socijalni rad Prijedor.

Prilikom izbora hraniteljske porodice postoje opšti uslovi koje je potrebno ispuniti za dobijanje statusa hranitelja, osim specifičnih procjena koje se vrše u ovoj ustanovi.

„Jako je važno da su porodični odnosi u porodici hranitelja stabilni, da hranitelj ima podršku svoje porodice, da svojim ličnim karakteristikama upućuje na to da ne postoje neki rizici koji bi bili kontraindikovani za bavljenje hraniteljstvom, a ono što je zapravo nama i najvažnije jeste da procijenimo da osoba koja namjerava da se bavi hraniteljstvom je zaista autentično motivisana i da je njen osnovni motiv pružanje pomoći i podrške djeci kojoj je to najpotrebnije“, ističe Zora Majanović Marić, psiholog u CSR Prijedor.

Trenutno u Prijedoru ima 37 lica koja su na hraniteljstvu i 31 hranitelj.Za hranitelja se dobija i novčana naknada koja iznosi 828 KM.Ukoliko neko želi postati hranitelj mora se obratiti Centru za socijalni rad, gdje će dobiti potreban obrazac.Potom slijedi terenski obilazak, gdje socijalni radnik i psiholog vrše procjenu hranitelja. Od ponedeljka Centar za socijalni rad Prijedor kreće s obukama hranitelja.Nakon obrađenih 11 tema hranitelj dobija certifikat.

Gordana Kaurin

Exit mobile version