Četvrtak, 25. Aprila 2024.
13.8 C
Prijedor

KRIZA UZROKOVANA PANDEMIJOM POGAĐA I PREVOZNIKE

NAJNOVIJE VIJESTI

Ograničenja kretanja, zatvaranje granica, obustava nastave u školama i na fakulteteima, ali generalno smanjene kretanja kod građana zbog pandemije virusa korona,  uticalo je i na poslovanje prevozničkih preduzeća. Manje putnika znači i manje prihode.

To se osjeti i u  prijedorskom “Autotransportu”. Tako su u prvih deset mjeseci prihodi na autobuskoj stanici na nivou 47% u odnusu na prihode ostvarene za isti period prošle godine, dok su prihodi putničkog saobraćaja oko 55%, kaže direktor “Autotransporta” Mićo Rokvić. Tešku situaciju dijelom je olakšala je pomoć Vlade RS i Grada Prijedora.

– Ostvarili smo pomoć od Fonda solidarnosti RS, u vidu doprinosa za mart i minimalnih plata i doprinosa za april i maj. Što se tiče pomoći grada, ni ona nije izostala. U tri navrata smo dobijali jednokratnu pomoć. Međutim, vidimo da se epidemija ne zasutvlja, tako da je neophono da se ta pomoć nastavi – kaže Rokvić.

Rokvić je napomenuo da su te pomoći dobrodošle, ali da bi se prevoznička preduzeća i radna mjesta sačuvala one ne bi trebale biti jednokratne, već kontinuirane. Dodao je i da zajedno sa  Udruženjem saobraćaja i veza rade na predlogu rjšenja prema kojem bi Vlada uplatila doprinose za avgust, septembar i oktobar.

Dejan Mijić, predsjednik skupštine ovog Udruženja, pojasnio  je da prevoznici kada dobiju koncesiju na saobraćnje na određenim pravcima, oni te linije moraju da održavaju, čak i kad nisu rentabilne. A takav je sad slučaj.

– Suštinski, troškovi su isti a prihodi nikakvi. Podaci pokazuju da naši članovi imaju prihode u visini 30-50% u odnosu na prošlogodišnje. A troškovi su isti. Negdje i veći. Jer zbog sitaucije sa školama, na određenim pravcima, zbog većeg broja smjena, prevoznici moraju  da voze sa većim brojem polazaka,. To znаči da imaju duplo, pa i trostruko veće troškove. A prihodi su prepolovljeni – kaže Mijić.

Da je ovaj način rada stvorio dodatne troškove, smatra i Rokvić, koji očekuje da će i u ovom slučaju prevoznicima pomoći nadležene institucije.

– Zbog smjena u školama koje imamo zbog epidemije i mi smo bili primorani da uvodimo nove polaske. Tako da imamo situaciju da sa duplo većim kapacitetima prevozimo isti broj učenika kao i ranije. Pri tom nismo povećavali cijenu karte. Imamo obećanja da će i tu biti neke pomoći. Tačnije, da će dio troškova pokriti grad i Ministarstvo prosvjete – rekao je Rokvić.

Da je dodatna pomoć države neopdhodna, smatra i Mijić.  Dodaje da su ranije mjere već dale rezultata, tako da nije bilo značajnijeg otpuštanja radnika. 

– Mi smo pokrenuli aktivnosti i obezbijedili pomoć kod Vlade RS.Ta pomoć bila je uslovljen, naročito u međunarodnom prevozu, da prevoznici ne mogu otpustiti više od 15% ukupnog broja radnika. Tim mjerama faktički je zadržan veliki dio radnika u tim preduzećima  – navodi Mijić.

Neki prevoznici s kojim smo razgovarali nisu htjeli pred kamere, ali kažu da situacija nije nimalo laka. Mali broj putnika, ograničenja koliko ih može biti u autobusu, sve to utiče na poslovanje. Pa je tu i svakodnevni rizik od zaraze s kojim se suočavjau vozači, iako se maksimalno poštuju sve moguće mjere predostrožnosti. Slažu se sa tim da bez dodatne pomoći republičke i lokalne vlasti neće moći poslovati, Međutim, kažu, da  ta pomoć mora doći što prije inače neće imati ko da prevozi putnike.

Ako je za ikakvu utjehu, pandmeija je makar oborila cijene nafte. Inače, da je ostala na prošlogodišnjem nivou, prihodi bili bili daleko niži a budućnost ove djelatnosti još neizvjesnija.

Z.J.