Prijedorska bolnica imala je čast da joj u goste dođe najbolji interventni kardiolog Japana, doktor Sunao Nakamura. Pored znanja i iskustva, doktor Nakamura donio je i najnovije materijale koji se koriste u sofisticiranim zahvatima otvaranja i pročišćavanja krvnih sudova. Čast da im to lično uradi najbolji japanski interventni kardiolog imalo je dvoje prijedorskih pacijenata. Doktor Nakamura pojašnjava zbog čega je odlučio da se bavi ovim pozivom i da pomaže ljudima širom svijeta.
“Razlog zbog čega sam postao doktor je i razlog zbog čega i obilazim čitav svijet pa evo me i ovdje kod vas. Kada sam bio sedamnaestogodišnjak baka mi je umrla. Bio sam jako tužan i odlučio sam da postanem doktor. Svaki put kada radim ove procedure koje su sofisticirane, razmišljam o tome da ti pacijenti isto imaju svoje porodice, svoju rodbinu, roditelje, bake i sestre. Zbog toga volim da one tehnike koje sam naučio dijelim širom svijeta pa tako i ovdje kod vas”, kaže Nakamura.
“Prošlo je godinu dana od kada prijedorska bolnica ima salu za kateterizaciju i došlo je vrijeme da radimo sofisticiranije procedure”, kaže Saša Lončar, šef Odjeljenja interventne kardiologije UKC Republike Srpske i objašnjava koje su intervencije urađene uz pomoć doktora Nakamure. “Konkretno, radi se o pacijentima sa hroničnim totalnim onkluzijama. U pitanju su arterije koje su dugoročno zatvorene pa pacijentima prave simptome i potrebne su posebne tehnike i posebni materijali za otvaranje tih arterija. Bila nam je čast da nam u goste dođe profesor Sunao Nakamura i da svoje znanje i tehnike podijeli sa nama. Iz toga ćemo mi profitirati na taj način što ćemo budućim pacijentima pomoći koristeći te tehnike i materijale”, istakao je Lončar.
Doktor Nakamura uradio je više od deset hiljada kardio intervencija procedurama koje je prezentovao u Prijedoru. Radi se o velikom humanisti koji ne naplaćuje usluge i donira pacijentima materijale koje ugrađuje. Koliki je stručnjak govore i sledeći podaci. “U Japanu ima šest hiljada interventnih kardiologa. Od toga sedam imaju titulu samuraja, a Nakamura je samuraj broj jedan. To su ljudi koji rukama mogu da urade nešto što drugi ne mogu, a ujedno su dali doprinos u razvoju nekog uređaja. Za njega važi ona izjava- nije znanje znjanje znati, nego znanje dati. On nesebično dijeli svoje znanje, uči mlade doktore u Japanu i širom svijeta”, kaže Aleksandar Lazarević, savjetnik generalnog direktrora UKC-a Republike Srpske za međunarodnu saradnju.
U upravi prijedorske bolnice kažu da je dolazak doktora Nakamure veoma značajan s obzitrom na njegovo veliko znanje i iskustvo i želju da to znanje prenese mladim kardiolozima. “Ono što uprava može i treba da uradi jeste da našoim kardiolozima omogući najbolje moguće uslove da i dalje nastave da se usavršavaju i da zajedno sa doktorom Lončarom iz UKC-a i u saradnji sa profesorom Lazarevićem koji je tu na neki način ta naša karika prema i doktoru Nakamuri i drugim svjetskim stručnjacima, da pokušamo da to bude na nekoj trajnoj osnovi. Nadam se da ćemo biti u prilici da prijedorska bolnica pravi konferencije na ovu temu u nekom narednom periodu i da okupljamo veliki broj stručnjaka iz te oblasti”, naglasio je Miroslav Bijelić, vršilac dužnosti direktora Bolnice “Dr Mladen stojanović” Prijedor.
Doktor Nakamura će ovih dana put Beograda gdje će biti održan kongres interventnih kardiologa, gdje će, kako kaže, veoma rado razmjenjivati iskustva sa kolegama iz regiona.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na https://kozarski.com/
Zoran Sovilj