Utorak, 23. Aprila 2024.
9.8 C
Prijedor

Personalna asistencija – novi vid pomoći teškim invalidima

NAJNOVIJE VIJESTI

Prijedor i Banjaluka jedini su gradovi u Republici Srpskoj koji, u okviru pomoći teškim invalidima, imaju program personalne asistencije. Nosilac ovog programa je Centar za socijalni rad, a finansira se iz budžeta grada. Siniša Batinica iz Prijedora stopostotni je invalid već 12 godina i jedan je od 11 lica obuhvaćenih programom personalne asistencije. Ona podrazumijeva svakodnevno prisustvo personalnog asistenta koji ovakvim licima pomaže u svakodnevnim životnim potrebama. Po riječima Sinišinog oca Rajka, ovaj program uveliko je olakšao život njihovoj porodici, s obzirom da on i supruga svakodnevno, 24 sata vode brigu o sinu.

– Prije 12 godina, nesretnim slučajem, sin mi se razbolio i ostao stopostotni invalid. Sve smo radili ovih godina da mu pomognemo, kupovali smo razne fizikalne sprave, jer smo željeli da se ne osjeća zapostavljenim. Međutim, i suprugu i mene stižu godine, pa smo pokušali da i u Prijedoru, po ugledu na Banjaluku, zaživi personalna asistencija. Zahvaljujući razumijevanju gradonačelnika, uspjeli smo to ostvariti – kaže Batinica.

Posao personalnog asistenta je prije svega human, a zadatak im je da pomažu korisnicima ovih usluga, kaže Dragana Grujičić, Sinišin personalni asistent.

– Trenutno pomažem dvoje korisnika u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti i potreba: od lične higijene, hranjenja, odlaska u šetnju ili doktoru.  S druge strane, mi asistenti treba da doprinosimo i socijalizaciji korisnika, da se on ne bi osjećao izolovanim članom zajednice. Ovim olakšavamo i roditeljima obavljanje svakodnevnih životnih potreba  i obaveza – kaže Grujičićeva. 

Senka Rodić, v.d. direktora Centra za socijalni rad, kaže da se iz budžeta Grada izdvajaju dva miliona maraka kako bi se podmirila osnovna prava ljudi koji imaju socijalnu potrebu. Pored osnovnih, postoje proširena prava koje lokalne zajednice pružaju prema finansijskim mogućnostima. Jedna od servisa je i personalna asistencija.

– Prema odluci koju je donio gradonačelnik, to su lica sa trajnim tjelesnim oštećenjem, potpuno zavisni od pomoći druge osobe, intelektualno su očuvani, a porodica nije u mogućnosti da im pruži tu pomoć – rekla je Rodićeva.

Inicijativa o personalnoj asistenciji potekla je od strane gradonačelnika Milenka Đakovića, na molbu porodica koje imaju lica sa teškim invaliditetom. Đaković poziva republičke i državne organe da razmisle o dodatnim pravima koje bi trebalo da imaju porodice sa ovakvim invalidima.

– Poručujem državnim organima da razmisle o dodatnim pravima kojima bi pomogli ove porodice, jer oni žive u veoma teškoj situaciji, snalaze se na sve moguće načine da bi pomogli osobi sa invaliditetom – istakao je Đaković.

U Prijedoru preko 15 lica ima potrebu personalne asistencije, a trenutno ih je u ovaj program pomoći uključeno 11.

P. Š.