Četvrtak, 25. Aprila 2024.
4.8 C
Prijedor

PREPOLOVLJEN BROJ OBRAĆANJA U GODINI KORONE

NAJNOVIJE VIJESTI

Centar za socijalni rad Prijedor tokom 2020. godine zabilježio je 9.439 obraćanja korisnika po raznim osnovama prema Zakonu o socijalnoj zaštiti Republike Srpske, što je gotovo dvostruko manje u odnosu na prethodne tri godine, kada je bilježeno između 18.000 i 19.000 obraćanja.

“Ranijih godina Centar je evidentirao i obraćanja lica za ostvarivanje prava iz Zakona o dječijoj zaštiti. Međutim, otcjepljenjem Odsjeka za ostvarivanje prava iz zakona o dječijoj zaštiti Centar je ostao uskraćen za podatke o ukupnom broju obraćanja po tom osnovu, te evidenciju sveo samo na obraćanja za ostvarivanje prava iz Zakona o socijalnoj zaštiti”, navedeno je u izvještaju o radu prijedorskog Centra za socijalni rad za 2020. godinu.

Počev od 15. decembra prošle godine, Javni fond dječije zaštite Republike Srpske osnovao je svoje sjedište i u Prijedoru, te preuzeo u svoju nadležnost poslove koji su se do tada obavljali u Odsjeku za ostvarivanje prava iz Zakona o dječijoj zaštiti Centra za socijalni rad Prijedor.

U prethodne tri godine, broj obraćanja u vezi sa ostvarivanjem prava iz oblasti dječije zaštite bio je između 5.000 i 5.500.

U izvještaju je navedeno da su teška ekonomska situacija i narušena demografska struktura grada, gdje su evidentni starenje stanovništva, smanjenje broja mladih, pad nataliteta i povećanja smrtnosti, kao i porast psiho-socijalnih disfunkcionalnosti i patologija, stvorili dodatne obaveze za socijalnu zaštitu novih kategorija stanovništva.

“Zbog takvog stanja u društvu, već dugi niz godina na Centar za socijalni rad vrše pritisak lica koja po Zakonu o socijalnoj zaštiti nisu u njegovoj nadležnosti – sve kategorije materijalno ugroženih lica, penzioneri, radno sposobna lica, socijalno ugrožene kategorije iz izbjegličke i povratničke populacije, nezaposlena i zaposlena lica, zdravstveno neosigurana lica”, ukazano je u izvještaju.

Centar za socijalni rad Prijedor ima 49 radnika, a najbrojniju grupu stručnih radnika čine socijalni radnici, iako nedovoljno u odnosu na veličinu grada, broj stanovnika i važeći pravilnik o poslovima i normativima o stručnim kadrovima i smještajnim uslovima.

“Kada je riječ o radnim mjestima, otežana situacija u prošloj godini je otcjepljenje Odsjeka za ostvarivanjem prava iz Zakona o dječijoj zaštiti, čime je ukupno pet radnika Odsjeka ostalo neraspoređeno. Poslodavac ih je rasporedio na radna mjesta koja odgovaraju njihovoj stručnoj spremi i radnim sposobnostima, počev od 1. januara ove godine, pa do izmjena i dopuna Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, koje će uslijediti nakon izmjene osnivačkog akta i statuta Centra”, zaključeno je u izvještaju.

SRNA