Srijeda, 24. Aprila 2024.
7.8 C
Prijedor

Preporuke epidemiologa: SAMODISCIPLINA I POŠTOVANJE MJERA (video)

NAJNOVIJE VIJESTI

Ukupan broj oboljelih od virusa korona na području grada Prijedora, jutros je iznosio 44. Prema podacima Higijensko-epidemiološke službe prijedorskog Doma zdravlja, izliječen je 61 pacijent, dok ih je 13 preminulo od posljedica kovida-19

– Za sada dnevno imamo jednog, a najviše tri novozaražena. Nadam se da sve ide ka boljem i da ćemo doći u situaciju da nemamo više oboljelih – rekla je načelnik HES-a, specijalista epidemiolog dr Milica Otković.

Na pitanje koje su preporuke kad je riječ o kupanju u bazenima ili rijeci Sani, Otkovićeva je precizirala da se, u tom slučaju, oslanjaju na uputstva Instituta za javno zdravstvo RS.

– To su preporuke koje svi moramo provoditi i poštovati. Dakle, na sajtu Instituta su preporuke za korištenje bazena. Cilj je da se zaštite radnici bazena i kupači. Stotinu kvadratnih metara bazena može koristiti najviše deset kupača. Obavezno je mjerenje temperature, dezinfekcija nogu prije ulaska u bazen, čišćenje bazenskog prostora, razmak između ležaljki koji ne može biti manji od dva metra… Kad je riječ o rijekama, a dosta naših građana odlazi na Sanu, tu nemamo mjerenja tjelesne temperature, kao uskog grla, no preporučila bih držanje distance od dva metra. Naravno, ako se radi o porodici, onda peškiri i ležaljke mogu biti zajedno. Treba paziti i na komunalnu higijenu, ne bacati otpatke na sve strane i pojačati čišćenje dijelova kupališta koja su prepoznatljiva kao gradske plaže i mjesta gdje ljeti dolazi veći broj građana – naglasila je dr Otković.

Ona je i ranije, a posebno sad, apelovala na provođenje svih mjera koje nalaže Institut za javno zdravstvo RS, što se odnosi i na boravak u kafićima. – Naravno, postoje organi koji kontrolišu provođenje tih mjera – rekla je dr Otković.

Kad je riječ o simptomatologiji kovida -19, Milica Otković je dodala da se simptomi malo razlikuju od početka pandemije.

– Trenutno je prisutan i proliv. Tu su bili simptomi slični gripu, visoka temperatura, bolovi u mišićima, otežano disanje, plitak dah i malaksalost. Svi građani sa ovim simptomima treba da se jave svom porodičnom ljekaru, koji će na osnovu pregleda i laboratorije naložiti šta dalje, eventualno preporučiti test ili ne. Nije ni svaki proliv, ni svaka temperatura kovid. Naravno, treba biti oprezan, ali ne treba ni za svaku sitnicu paničiti – kaže dr Otković.  Onima koji još ne vjeruju da je bolest prisutna, poručuje da, htjeli mi to prihvatiti ili ne, kovid je tu.

– Ne treba stvarati paniku. Kao ljekar i epidemiolog mišljenja sam da ako je nešto tu, mi to moramo prihvatiti i nastaviti sa tim živjeti. Niti je ovo kraj naših života, ni kraj svijeta … dakle nastaviti dolaziti na posao, od septembra djeca u škole, nastaviti izlaziti i u kafiće, nastaviti sve što je normalan život, ali uz mjere i preporuke koje daje Institut za javno zdravstvo RS. Kao ljekar  apelujem na samodisciplinu, da poštujemo naložene mjere, bile one napisane ili ne. Kad se to tako prihvati, tad će i broj oboljelih biti manji – smatra dr Otković i građane podsjeća na činjenicu da u gradu postoji Kovid-ambulanta i akutna respiratorna ambulanta.

– U Kovid-ambulanti pregledaju se pacijenti koji su pod našim zdravstvenim nadzorom, koji zovu nas, eventualno porodičnog ljekara. Oni se tamo zakazuju i prevoze sanitetskim vozilom, dok akutna respiratorna ambulanta prima sva lica s povišenom temperaturom, kašljem i slično, a koji ne moraju biti i kovid pozitivni. To radimo kako ne bi došlo do miješanja pacijenata – rekla je dr Otković.

M. Z.