Četvrtak, 25. Aprila 2024.
9.8 C
Prijedor

PRIPREME ZA IZRADU MONOGRAFIJE O CRKVI U MARIĆKOJ

NAJNOVIJE VIJESTI

Povodom obilježavanja 150 godina postojanja crkve Svetog proroka Ilije u Marićkoj, grupa mještana ovog sela uz blagoslov sveštenstva, počela je sa prikupljanjem građe za izradu monografije. Ova najpoznatija crkva brvnara prije nekoliko godina proglašena je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Ideja o izradi monografije o crkvi u Marićkoj je dobro došla baš u godini kada obilježavamo 150 godina njenog postojanja, kaže mjesni paroh  Slaviša Pančić, zahvaljujući se ljudima koji su pokrenuli ovu inicijativu.

– Zahvaljujem se onima koji su došli na ideju za izradu monografije.  Prije svega Dragoslavu Piljiću, čovjeku koji živi i radi u Beogradu, a od koga je i potekla ideja, kojom ćemo upotpuniti obilježavanje vijeka i po postojanja ovog hrama – rekao je paroh Pančić.

Povod za izradu monografije bila je nadahnuta besjeda sveštenika Slaviše o talantima, kaže Dragoja Piljić, inicijator izrade monografije. Besjeda o gospodaru koji je prilikom kretanja na put, svoje bogatstvo ostavio slugama u njemu je, kako kaže, ostavila dubok trag i izrodila želju da nešto uradi za crkvu, a što će ostati i budućim pokoljenjima.

– Inicijativa je potekla od nekolicine nas, ali smo prije toga morali da ispunimo par pretpostavki, a to je da imamo blagoslov oca Slaviše i vladike Jefrema i da se dogovorimo sa čovjekom koji će da piše, a to je doktor Mlađan Cunjak koji živi u Beogradu. Napisao je preko 10 monografija o crkvama i manastirima u Srbiji i BiH. Tako da je on pozvan da piše o ovoj crkvi i iz razloga što je i porijeklom sa ovih prostora – rekao je Piljić.

Izgradnja crkve u Marićkoj počela je 1865., a završena je 1870. godine, kaže Momčilo Gruban, mještanin Marićke i takođe jedan od inicijatora. Po njegovim riječima na mjestu sadašnje crkve nalazila se manja crkva što potvrđuju dveri koji se nalaze na tavanu ovog hrama, a datiraju iz 1753. godine, dok priču o tome da se i u 13. vijeku na ovom mjestu nalazio hram ne može potvrditi, jer ne postoje zvanični dokumenti.

– Nažalost, ove naše crkvene knjige su poslije Drugog svjetskog rata uništene, a katastarski i gruntovni podaci sežu samo od dolaska Austrougarske. Sadašnja crkva je renovirana 1938. godine, kada je na ovim prostorima boravio jedan ruski ikonopisac Pavle Žetinski, koji je oslikao ovaj ikonostas, a on podsjeća na ruske pravoslavne crkve. Ova crkva je doživjela još jednu rekonstrukciju 2003. godine, kada je zamijenjen krov  i  izgrađen parohijski dom – dodaje Gruban.

Pored crkve u Marićkoj nalazi se i veliki hrast lužnjak, koji je prema podacima Instituta za šumarstvo, star oko 600 godina i prava je atrakcija za sve posjetioce ovog hrama.

P.Š.