Srijeda, 24. Aprila 2024.
7.8 C
Prijedor

RODIĆ: KONKRETNIM MJERAMA POMOĆI ZANATLIJAMA I PREDUZETNICIMA

NAJNOVIJE VIJESTI

Zanatsko-preduzetnički sektor trpi najveće posljedice pandemije virusa korona, tražeći najbolja moguća rješenja za izlazak iz krize koja ih je zadesila, istakao je Dragutin Rodić, kandidat DNS-a za gradonačelnika Prijedora. Sporazum koji su danas potpisali gradonačelnik Prijedora i predstavnici Zanatsko-preduzetničkog udruženja Prijedor, kako tvrdi Rodić, sadrži usaglašene stavove za pomoć ovom sektoru u prevazilaženju krize, kao i u poslovanju u narednom periodu.

– Jedan od stavova je da Zanatsko-preduzetničko udruženje Prijedor bude aktivno uključeno u postupke donošenja propisa koji se primjenjuju u zanatstvu i preduzetništvu, a koje donose Skupština grada Prijedora, gradonačelnik i administracija Gradske uprave. Ovo je vrlo bitno, jer u svim modernim zakonodavstvima se analiziraju određeni pravni propisi i vrše korekcije u cilju donošenja najboljih zakonskih rješenja – pojasnio je Rodić.

U budžetu grada Prijedora za narednu godinu predvidjeti sredstva za izradu analize stanja i programa razvoja zanatstva i preduzetništva, takođe stoji u ovom sporazumu.  

– Izvršiti usaglašavanje cijena komunalnih usluga za preduzetnike i fizička lica, grad Prijedor bi pomogao u toj realizaciji. Izvršiti izmjenu odluke o komunalnim taksama. Što podrazumijeva da se od plaćanja komunalne takse za isticanje poslovnog imena pravnog lica ili preduzetnika na poslovnim prostorijama u prvih 12 mjeseci poslovanja oslobode preduzetnici koji prvi put pokreću privrednu ili uslužnu djelatnost. Da se prvih pet godina rada ukine komunalna taksa za stare i umjetničke zanate, te preduzetnike u poljoprivredi. Izvršiti i izmjenu odluke o javnom oglašavanju na području grada – dodao je Rodić.

Tražeći najbolja moguća rješenja za prevazilaženje ove krize, jedan od usaglašenih stavova je da se od 2021. do 2023. godine u budžetu grada Prijedora planiraju sredstva za subvencionisanje kamatne stope za kredite kod komercijalnih banaka za preduzetnike sa područja Prijedora, čiji je cilj održavanje tekuće likvidnosti.

– Planiraće se sredstva na godišnjem nivou u iznosu od oko 200.000 KM. Što znači da bi vrijednost tog kredita bila oko 10 miliona KM, sa kamatnom stopom od 3,9 odsto. Što znači da bi u tom periodu od tri godine grad subvencionisao ove kamate i na taj način pomogao zaposlenima u ovom sektoru – dodao je Rodić.

U Prijedoru je registrovano oko 1.500 subjekata koji se bave ovom djelatnošću, gdje je zaposleno oko 4.500 radnika.

M. Šodić