Ovogodišnja privredno turistička manifestacija “Prijedorska zima” počela je književnom večeri na kojoj su se Prijedorčanaima predstavili klasici srpske književnosti – Dušan Kovačević, Ljubivoje Ršumnović, Matija Bećković i Pero Zubac. Iako se godinama poznaju, druže i prijateljuju, četvorica ovjenčanih i dobitnici književne nagrade “Skender Kulenović” po prvi put nastupili su zajedno, a sala prijedorskog Pozorišta bila je mala da primi sve one koji su željeli da ih vide i čuju. Kovačević je istakao da ga Prijedor uvijek asocira na velikog Skendera i nagradu koju je ponio iz ovog grada. Dodao je da je uz djela Skendera Kulenovića i Branka Ćopića i on odrastao i tražio put svom književnom djelu.
Bećković je ispričao zanimljiv detalj o davnom susretu sa Skenderom. “Skender Kulenović je pre više od 50 godina došao kod mene i donio mi svoja sabrana dela. Tu je napisao da moli toga i toga da o tim delima napiše neki esej posle 50 godina. Ja sam pre godinu – dve zavirio u te knjige i vidio da se ispunjava tih pola veka. Onda sam u Zvezdara teatru gde ja svake godine pred Novu godinu držim pesničko veče, a prihod od toga ide u humanitarne srhe, predložio da se na Kalemegdano, pored biste Gorana Kovačića, postavi bista Scendera Kulenovića i to će uskoro i biti.
Ljubivoje Ršumović je rekao da mu je posebno zadovoljstvo što je počasni građanin Prijedora, naglašavajući da ne može da se ima nešto ljepše, pogotovo za stvaraoca koji neće zlouprotrijebiti tu titulu. Govoreći o aktivnostima, Ršumović je naglasio da u zadnje vrijeme sređuje arhivu i priprema izdavanje sabranih djela. Među ovjenčanima je i Pero Zubac. Ističe da će njih četvorica u Prijedor uvijek rado doći jer je to prvo mesto gdje su zajedno nastupili na književnoj večeri. On je, kako je rekao, po prvi put na ovoj književnoj večeri godorio dva razgovora Laze Kostića i Lenke Dunđerski iz dvije godine, napominjući da je uvjeren da je to bolje od “Mostarskih kiša”.
Organizator književne večeri na kojoj su nastupili klasici srpske književnosti su Galerija “Sreten Stojanović” i Fondacija “Nikola Baroš”. Direktor Galerije Boris Eremić je istakao da Kovačević, Bećković, Ršumović i Zubac spadaju među najveće žive srpske književnike, dodajući da je istorijski događaj njih četvoricu vidjeti i slušati na jednom mjestu.
Zoran Baroš iz Fondacije “Nikola Baroš” je naglasio da će Fondacija dio aktivnosti temeljiti na približavanju kulture i sporta djeci i pokušati da pomogne organizacijama koje rade sa djecom.
U ime lokalne zajednice ovjenčanima je na dolasku i zajedničkom nastupu zahvalio Aleksandar Milješić, v.d. načelnika Odjeljenja za kulturu, međunarodnu saradnju, sport i nevladine organizacije. On je istakao da je ovo veliki događaj za Prijedor, kojim ne mogu da se pohvale ni mnogo veći gradovi i to slikovito opisao riječima: “Malo smo se našalili pa smo rekli da je ovo crveno slovo kada je u pitanju kultura i kulturno događanje u našem gradu i srce nam je ispunjeno”.
Zoran Sovilj
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na https://kozarski.com/