U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

CRNKOVIĆ: DONACIJAMA NASTOJE SLOMITI OTPOR GRAĐANA

Predsjednik Udruženja “Grin tim” Mario Crnković rekao je da Hrvatska donacijama nastoji da slomi otpor građana Dvora koji se protive odlaganju radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.
Crnković je rekao Srni da je u prvom navratu Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško podijelio 150.000 KM donacija građanima, Osnovnoj školi u Dvoru i drugim subjektima, među kojima je i katolička crkva.

“Taj novac je namijenjen lokalnoj zajednici koja je određena za prihvat radioaktivnih otpada. Dvor je izrazito nerazvijena lokalna zajednica, ekonomska slika je posebno nepovoljna, što zagovornici ideje preuzimanja radioaktivnog otpada iz Slovenije i smještanje uz rijeku Unu, na granicu sa BiH itekako koriste”, istakao je Crnković.

On je naveo da posebno zabirinjava širenje narativa koji trebaju okretati ljude jedni protiv drugih, tako da se svi koji ne žele radioaktivni otpad uz Unu kontinuirano predstavljaju kao potencijalna prepreka za donacije, koje se mogu posmatrati kao svojevrsne nagrade za lokalne zajednice koje se odluče za prihvatanje radioaktivnih otpada.

“Dvor nikad nije prihvatio taj radioaktivni otpad, tako da se preko donacija na mala vrata pokušava izdejstvovati prihvatanje. Taj nivo podlosti je očekivan, ali ipak prevazilazi svaku mjeru. Između ostalog, pravi se polarizacija građana i situacija na rubu neželjenih događaja kao uvod u predstojeće javne rasprave”, rekao je Crnković.

On smatra da je riječ je o detaljno isplaniranim aktivnostima koji su dio službene dokumentacije te da predstoji intenziviranje pritisaka.

“Nisu ovo ni prvi ni posljednji udarci ispod pojasa. Imali smo slučajeve gdje su afirmativni pritisci vršeni i na novinske redakcije u BiH koje su trebali pisati o slučaju `Trgovska gora` kao da je već završena stvar. Slučaj `Trgovska gora` evidentno ulazi u haotičnu fazu koja se pokušava odvijati što dalje od očiju javnosti”, rekao je Crnković.

Prema njegovim riječima, posebno zabrinjava što i Hrvatska kao država ignorište volju predstavnika BiH da se dobiju sve relevantne informacije u vezi sa slučajem “Trgovska gora”.

“Kupuje se vrijeme do onog trenutka kada će biti objavljena studija uticaja na životnu sredinu da bi BiH ostalo svega mjesec dana da odgovori na sve ono što je Hrvatska pripremala godinama. Nemoguće je i predvidjeti u kolikoj mjeri će BiH moći da ogovori na sve, budući da Hrvatska nije izrazila zainteresovanost za sveobuhvatna istraživanja sa obje strane granice”, rekao je Crnković.

On je upozorio da, ukoliko građani dozvole da donacije utiču na to da prihvate radioaktivne i druge opasne otpade uz Unu, slijedi novi egzodus koji će završiti ono što je započeto devedestih godina prošlog vijeka.

Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško sa sjedištem u Zagrebu donio je odluku o dodjeli 75.000 evra podrške za 22 projekta na području opštine Dvor, gdje je planirana izgradnja odlagališta radioaktivnog otpada.

SRNA, foto RTRS

Exit mobile version