U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

(VIDEO) ĐONLAGIĆ: NAJVAŽNIJA DOBRA IDEJA

Učenik prvog razreda Tarik Đonlagić predstavljao je prijedorsku Elektrotehničku školu i grad Prijedor na nedavnom Festivalu inovacija u Sarajevu. On je u timu sa još trojicom mladih inovatora iz Banjaluke i Laktaša i uz mentorstvo profesora Daniela Menićanina, osvojio treće mjesto na ovom prestižnom festivalu.

“Napravili smo CNC mašinu koja može da gravira drvo, plastiku i bilo kakav materijal tamnije boje. Prilikom izrade mašine koristili smo dijelove računara, a nešto smo sami kupovali poput litijumskih baterija, rezača, dvd-plejera”, kaže Tarik.

Konkurencija je bila veoma jaka. Jedan od inovatora je, navodi Tarik, čak napravio robotsku ruku koja može da ispunjava neke zadatke. Ipak smatra da za uspjeh nije presudan materijalni faktor koliko dobra ideja.

“Bilo je to korisno iskustvo, vidio sam mnogo dobrih ideja, stekao puno prijatelja, a čak mi je jedan profesor sa Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu preporučio drugog profesora s kojim još mogu da radim”, ističe Đonlagić.

U prijedorskoj Elektrotehničkoj školi ponose se uspjehom svog učenika. Profesor IT grupe predmeta i Tarikov razrednik Branko Šalabalija ističe da je važno podržati entuzijazam mladih inovatora.

“Bez ideje, bez onoga što učenik želi da radi, to će biti samo sklepano za tu priliku, a poslije se to jednim pogrešnim dodirom raspadne. Međutim, kada učenik radi s entuzijazmom i svojim rukama, to je veliki podstrek za njegovo samopouzdanje i dalji rad”, pojašnjava Šalabalija.

Iako je tek na početku srednjoškolskog obrazovanja, Tarik Đonlagić već ima planove za dalje. Namjera mu je da upiše Elektrotehnički fakultet u Zagrebu, a u međuvremenu i da osvoji još poneku medalju na sajmovima inovacija u regionu. 

D. Sovilj

Exit mobile version