U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

IZBJEGAVATI INTENZIVNE FIZIČKE AKTIVNOSTI NA OTVORENOM

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske preporučuje stanovništvu da u slučaju povećanog zagađenja vazduha izbjegava dugotrajne i intenzivne fizičke aktivnosti na otvorenom, posebno uz saobraćajnice.
To se, kako su rekli Srni u Institutu, posebno odnosi na djecu, trudnice, osobe starije životne dobi, osobe oboljele od hroničnih respiratornih i kardiovaskularnih bolesti, osobe sa oslabljenim imunitetom, te osobe koje konzumiraju duvan i duvanski srodne proizvode.

Načelnik Službe za higijenu u Institutu za javno zdravstvo Vesna Rudić Grujić navodi da se osobama sa akutnim i hroničnim bolestima savjetuje redovno uzimanje terapije, te traženje savjeta ljekara u slučaju pogoršanja ili produženoga trajanja simptoma respiratornog i kardiovaskularnog sistema.

Grujićeva savjetuje izbjegavanje nepotrebnih dodatnih izloženosti zagađujućim česticama iz drugih izvora, poput pušenja, korištenja kemikalija, ljepila, boja, lakova i slično.

Stanovništvu se savjetuje da koristi sredstava javnog gradskog prevoza kako bi se smanjio broj vozila kao potencijalnih zagađivača u saobraćaju, kao i izbjegavanje/smanjivanje grijanja na čvrsta goriva.

Ona navodi da neželjeni zdravstveni efekti kao posljedica izloženosti aerozagađenju mogu nastati usljed kratkoročne ili dugoročne izloženosti.

U prvom redu, precizira Grujićeva, izloženost zagađenom vazduhu povezana je sa povećanjem broja akutnih respiratornih infekcija, povećanjem broja alergija /sinergijskodjelovanje polena i aerozagađenja/, kao i učestalih glavobolja.

“Dugoročne posljedice izloženosti zagađenom vazduhu doprinosi povećanju broja oboljelih od kardiovaskularnih bolesti, hronične opstruktivne bolesti pluća i malignih bolesti, prvenstveno karcinom pluća – sinergijsko djelovanje sa pušenjem”, navodi Grujićeva.

Ona je navela da danas postoje jasni dokazi da je zagađenje vazduha povezano i sa reproduktivnim zdravljem, utiče na plodnost, trudnoću i novorođenčad i djecu.

“Aerozagađenje ispoljava negativne efekte na neuralni i kognitivni razvojni kapacitet što može uticati na uspjeh u školi, kao i na kasniji razvoj, što u konačnici dovodi do niže produktivnosti i kvaliteta života”, navodi ona.

Prema njenim riječima, postoje dokazi da je izloženost zagađenju vazduha povezana sa nastankom tipa dva dijabetesa kod odraslih i može biti povezana sa gojaznošću, sistemskim zapaljenjima, pojavom Alchajmerove bolest i nastankom demencije.

Prema dostupnom monitoringu kvaliteta vazduha na području Grada Banjaluka juče je prekoračena granična i tolerantna vrijednost koncentracija suspendovanih čestica.

Prema izvještajima UNICEF BiH, zemlje Jugoistočne Evrope, a posebno BiH, najviše pate od zagađenja vazduha. Prema novim statistikama Svjetske zdravstvene organizacije, BiH, Bugarska, Albanija i Ukrajina imaju najveće stope smrtnosti u Evropi koje su posljedica zagađenja vazduha.

U BiH se godišnje gubi 44.000 godina života zbog čestica, azot-dioksida ili zagađenja ozonom, prema Evropskoj agenciji za životnu sredinu /EEA/.

Prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije, /SZO/ dugoročna izloženost ambijentalnom aerozagađenju povezuje se sa 4,2 miliona prijevremenih smrti godišnje u svijetu, usljed moždanog udara, bolesti srca, karcinoma pluća i hroničnih respiratornih bolesti.

Prema procjenama iz 2019. godine smatra se da oko 99 odsto stanovništva živi u uslovima nepovoljnog kvaliteta vazduha.

SRNA

Exit mobile version