U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

KADA PADOBRANSTVO POSTANE VIŠE OD SPORTA

Prijedor je grad vazduhopolovaca, a Aero-klub, koji nosi ime ovog grada, oduvijek je bio popularan, interesovanje mladih se nikada nije smanjivalo iako je vazduhoplovstvo skupa aktivnost, rekao je Srni predsjednik Upravnog odbora ovog kluba Siniša Vujaković.
Aero-klub “Prijedor” djeluje već 72 godine i jedina je organizacija ove vrste u BiH koja je uspjela da opstane sa svim sekcijama – jedriličarskom, padobranskom, pilota opšte avijacije, ultra-lakog letenja, vazduhoplovnih modelara i Sekcijom veterana i simpatizera.

Vujaković je istakao da je izbor kadrova veoma selektivan – kako zbog zdravstvenih, tako i zbog psiho-fizičkih kriterijuma.

“Posljednjih godina u našoj školi obučena je nekolicina pilota opšte avijacije. Uz finansijsku pomoć Gradske uprave ove godine smo izveli novu generaciju pilota jedrilice, a naredne bi trebalo da se pojavi i željno iščekivana nova generacija padobranaca”, rekao je Vujaković.

Vujaković je pozvao mlade ljude da virtuelni svijet zamijene realnim, da dođu na Aerodrom “Urije” i saznaju zašto ptice pjevaju, da oblake koje su toliko puta gledali odozdo vide i odozgo.

Poručio im je da tako mogu i da provjere onu čuvenu izreku Leonarda da Vinčija: “Kada upoznate let, hodaćete zemljom gledajući u nebo, jer ste bili tamo i tamo ćete željeti da se vratite.”

Govoreći o Klubu, Vujaković je napomenuo da je u prijeratnom sistemu djelovao kao neprofitna organizacija jer je imao status organizacije od posebnog društvenog interesa, te je uživao punu finansijsku i logističku podršku države, lokalne zajednice, resornih ministarstava i tadašnje JNA.

“Imao je nekoliko profesionalno zaposlenih stručnjaka – nastavnike padobranstva i jedriličarstva, avio-mehaničara i upravnika”, naveo je Vujaković.

On je dodao da su poslije posljednjeg rata ostali između starog i novog sistema vlasti, pa tavore na rubu egzistencije jer se nadležni nisu pozabavili problemom sistemskog rješenja statusa Kluba.

“Aero-klub i dalje funkcioniše kao finansijski nesamostalna, neprofitna organizacija, ali sada bez ikakve pomoći države, pa sve poslove, kompleksne vazduhoplovne aktivnosti i obaveze operatora aerodroma, obavljaju amateri, na volonterskoj bazi”, rekao je Vujaković.

On je istakao da grad Prijedor ima dva svjetska brenda – rudarstvo i padobranstvo, kao i da ovaj drugi javnost grada i Republike Srpske uglavnom identifikuje s Petrovdanskim padobranskim kupom.

“Prvi je organizovan 1996. godine, kao prvo poslijeratno padobransko takmičenje u Republici Srpskoj, a od 2014. godine jedino je padobransko takmičenje svjetskog ranga u BiH”, naveo je Vujaković.

On je rekao da se od 2022. godine takmičenje odvija kao jedno od šest kola u okviru etablirane serije Istočno-evropske padobranske lige u skokovima na cilj, pod novim imenom Otvoreno prvenstvo Prijedora/Prijedor Open.

“Na dosadašnjih 28 takmičenja učestvovalo je 336 ekipa, 1.432 takmičara iz 23 države s tri kontinenta”, dodao je Vujaković.

On je naglasio da je “Prijedor open” takmičenje svjetskog ranga koje se realizuje pod zastavom i prema kriterijima Svjetske vazduhoplovne asocijacije “FAI”, koja ovo takmičenje uvrštava u godišnje kalendare padobranskih takmičenja u svijetu.

Ova asocijacija mu je dodijelila i zvaničnu “kategoriju dva”, što je u vazduhoplovnim sportovima odmah ispod planetarnog i kontinentalnih takmičenja.

Prema njegovim riječima, svjetski rang takmičenja potvrđuje i učešće višestrukih evropskih i svjetskih šampiona i pobjednika svjetskih kupova u disciplini padobranskih skokova na cilj, kao i prisustvo vrhunskog sudijskog kadra sa “FAI” licencom.

Na Aerodromu “Urije” već 18 godina organizuje se i međunarodni jedriličarski “Blanik kup”, takmičenje pilota jedrilice u disciplini precizno slijetanje. Do sada se takmičilo više od 500 jedriličara iz Australije, Austrije, Poljske, Češke, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Crne Gore i BiH.

Vujaković je dodao da je Aero-klub “Prijedor” najtrofejnija sportska organizacija grada, a padobranstvo najtrofejniji sport kojim se u Klubu bave.

“Prošle godine naša padobranska ekipa ispisala je novu stranicu istorije prijedorskog sporta plasmanom u finale Svjetskog kupa u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gdje je ekipa oborila i nezvanični balkanski rekord u ekipnim skokovima na cilj”, rekao je Vujaković.


On je izjavio da je Aero-klub u premijernoj sezoni Istočno-evropskog ciljaškog kupa 2022. godine, poslije svih šest kola, u generalnom plasmanu osvojio šampionske titule i u pojedinačnoj i u ekipnoj konkurenciji.

“Ove godine donijeli smo vicešampionsku titulu u ekipnoj konkurenciji. Osvojili smo i četiri šampionske, dvije vice-šampionske i dvije bronzane medalje u ekipnoj, kao i dvije vice-šampionske i jednu bronzanu medalju u pojedinačnoj konkurenciji”, pojasnio je Vujaković.

Aero-klub “Prijedor”, uz brojne reprezentativce prijeratne i poslijeratne BiH, dao je i tri reprezentativca stranih država – dvojicu Srbije i jednog Austrije.

Vukajović je rekao da je padobranstvo za njega uvijek bilo više od sporta i posmatra ga kao jednu od dvije privilegije u životu, kako zbog beskrajne slobode u slobodnom padu i stalnog testiranja sopstvenih mogućnosti, tako i zbog prilike da vidi i upozna brojne zemlje i ljude koje inače nikada ne bi sreo.

On je dodao da u budućnosti očekuju određene pomake kada je riječ o sistemskom rješenje statusa Kluba, kao i asfaltiranje i dovođenje u plovidbeno stanje betonske piste.

SRNA

Exit mobile version