U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

(VIDEO) KAKO EKRANIZAM PREPOZNATI KOD DJECE?

Prekomjerno izlaganje djeteta ekranima spada u zanemarivanje djeteta s dugoročnim posljedicama smatraju stručnjaci. Zbog prekomjerne izloženosti ekranima kod djece se javlja  ekranizam, a djeca sve češće imaju problem s ranim progovaranjem. Kasnije se javljaju poremećaji pažnje i dijete često nema dvosmjernu komunikaciju.

Pedijatar  u Domu zdravlja Prijedor Tanja Kukić ističe da u  najranijem uzrastu ako su djeca previše izložena ekranima možemo zapaziti  usporen kognitivni i neurološki razvoj, kašnjenje u neurološkom razvoju.

„Veoma često viđamo  kašnjenje u razvoju govora kod djece. Kod veće djece su ti problemi koji mogu nastati kao posljedica pretjeranog izlaganja ekranima raznoliki. Možemo da imamo poremećaj pažnje, koncentracije, poremećaj učenja, sve to može da dovede do pada u školskom uspjehu, djeca mogu da razviju poremećaj spavanja, zatim ako više gledaju ekrane, manje se bave fizičkom aktivnošću rizikujemo gojaznost koja sa sobom nosi sve neke druge komplikacije“, navodi Kukić.

Mozak djeteta u prve tri godine je najosjetljiviji i tad je negativan uticaj najviše izražen. Djeci od 3 do 6 godina se može dozvoliti gledanje nekih sadržaja od pola do sat vremena. Stručnjaci poručuju roditeljima da i sadržaj kojem izlažu djecu  treba biti na maternjem jeziku, jer kako kažu, ima slučajeva da dijete progovori na engleskom. Psiholozi ističu da je roditljski posao ozbiljan i odgovoran. Kod ekranizma je vdljiva pojava da nedostaje ljudska interakcija.

Psiholog u Centru za mentalno zdravlje u Prijedoru Vanja Dejanović naglašava da roditelji imaju izuzetno važnu ulogu i da moraju biti maksimalno posvećeni djetetu.

„Kada ta interakcija i taj odnos ostane neizgrađen ostaju neizgrađene i ostale komponente jedne ličnosti,  prije svega mislim na tu emotivnu i mentalnu. Nemogućnost uspostavljanja odnosa sa drugima takođe dovodi do izostanka onih sredstava u odnosu na koje bi se to biće osjećalo osnaženo i dovoljno pripremljeno da odgovori na zahtjev svog življenja , da se snađe u nekim novim situacijama „, navodi Dejanović.

Psiholozi kažu da roditelji moraju biti posvećeni djetetu, da mu se obraćaju , da slušaju njegove potrebe i da mu daju ljubav i pažnju.  Brojnost djece sa simptomima na koje ukazuje struka,  alarm su za cjelokupno društvo, a naročito roditelje da – ukoliko želimo zdravu djecu – moramo im vratiti djetinjstvo sa puno igre s vršnjacima, bez ekrana.

Gordana Kaurin, foto ilustracija

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na https://kozarski.com/

Exit mobile version