U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

(VIDEO) OBILJEŽEN SVJETSKI DAN BORBE PROTIV DIJABETESA

Udruženje dijabetičara Prijedora obilježilo je Svjetski dan borbe protiv dijabetesa pod nazivom: „Sve za dobrobit osoba koje živa s dijabetesom. “Građani su  na Trgu majora Zorana Karlice mogli prekontrolisati holesterol, krvni pritisak, šećer u krvi, bod masenog indeksa, mjerenje vitamina i minerala, a organizovana je i podjela glukometara.  Akciju  je organizovalo Udruženje dijabetičara Prijedor, u saradnji s Domom zdravlja Prijedor i Srednjoškolskim centrom.

„Suština svega jeste da se osvestimo, da postanemo svesni ozbiljnosti ove bolesti, da postanemo svesni komplikacija koje mogu nastati, da redovno vršimo merenje šećera, koristimo terapiju uz korištenje fizičke aktivnosti, posećujemo naše udruženje koje nam zaista pruža raznorazne edukacije i ostanemo zaista svjesni da je to jedna vrlo ozbiljna bolest“, istakla je član ovog Udruženja Dragana Radujko.

Predsjednik Udruženja dijabetičara grada Prijedora Svetlana Čeko je rekla da godinama svojim radom nastoje da podignu svijest građanima, ukazujući na važnost redovnog pregleda i edukacija.

„Radimo edukacije svake subote ili utorkom i petkom kad imamo vremena, sve o dijabetesu što god nekog interesuje, posebno ako dobije dijabetes, ko se susretne s tom bolešću onda vršimo posebne edukacije“, rekla je Snežana Čeko, predsjednik Udruženja dijabetičara Prijedor.

„Prevencija je nešto što je zaista veoma važno. Udruženje se trudi i u proteklom periodu smo odradili dosta preventivnih aktivnosti na području grada. Obišli smo dvije mjesne zajednice, Raškovac i Puharsku i u narednom periodu obići ćemo i druge mjesne zajednice. Takođe, na poziv smo bili gosti DZ Kostajnica, DZ Oštra Luka i zaista imamo veliku saradnju sa domovima zdravlja u regionu. Što se tiče pomoći Gradske uprave imamo zaista kontinuiranu saradnju sa Gradskom upravom. Omogućeno je refundacija senzora za djecu do 18. godina, a pošto je FZO preuzeo na sebe odgovornost za refundaciju, mi smo uputili molbu GU, gradonačelniku Slobodanu Javoru i načelniku Odjeljenju za obrazovanje, socijalnu zaštitu i pronatalitetnu politiku Oliveri Brdar gdje smo dobili odobrenje za nabavku senzora za djecu iznad 18. godina, pod uslovom da su redovni đaci, odnosno studenti“, istakla je Svetlana Čeko, predsjednica Udruženja dijabetičara Prijedor.

 Iz Instituta za javno zdravstvo RS navode da je u Srpskoj, na osnovu dostavljenih prijava zdravstvenih ustanova, ukupan broj prijavljenih oboljelih od dijabetes melitusa do kraja prošle godine iznosio 72.733.  Prevencija dijabetesa moguća je kod dijabetesa tipa dva, dok je tip jedan uslovljen genetskim faktorima na koje se ne može uticati. Prošle godine je u RS prijavljeno 700 slučajeva novooboljelih od dijabetesa, od čega je 48 tip 1, i 652 tip 2. Od ukupnog broja 357 su osobe muškog, a 343 osobe ženskog pola.  

Gordana Kaurin

Exit mobile version