U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

OTVORENA IZLOŽBA UČENIČKIH LIKOVNIH I LITERARNIH RADOVA, UČENICI POKAZALI VISOK NIVO EMPATIJE

U izložbenoj sali Spomen-područja Donja Gradina danas je otvorena izložba učeničkih likovnih i literarnih radova o temi “Jasenovac” kojima su iskazali visok nivo empatije prema stradanju u ustaškom koncentracionom logoru.
Ministar prosvjete i kulture Željka Stojičić istakla je da je svaki rad za sebe odraz trenutka zla koje se dešavalo na ovim prostorima.
“Kroz učeničke radove izražen je visok nivo empatije djece i kada je riječ o odzivu, a i o sadržaju samih radova kojih je više od 1.000”, rekla je Stojičićeva novinarima.
Radovi su pristigli na konkrus koji je sproveden u svim školama u Republici Srpskoj.
Stojičićeva je napomenula da izložba predstavlja značajan doprinos njegovanju kulture sjećanja i da je taj događaj tradicionalni dio programa obilježavanja Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj /NDH/ od 1941. do 1945. godine.
Ona je zahvalila i čestitala svim nastavnicima i učenicima koji su učestvovali u ovom konkursu.
Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Slađana Tanasić rekla je da porodica i obrazovanje imaju veliku ulogu formiranju mišljenja od razmjerama stradanja u Jasenovcu.
“Mislim da djeca u genima nose tu empatiju, a naša dužnost kao obrazovne institucije jeste da kreiramo nastavni program koji sadrži ishode koji će djecu učiti istoriji i stradanju srpskog naroda na svim stratištima”, rekla je Tanasićeva.
Otvaranju izložbe prisustvovala je i direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković, a autorima najboljih radova uručene su nagrade.
Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH obilježava se povodom oslobađanja ustaškog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi.
Sistem logora smrti takozvane NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formirana je avgusta 1941. godine.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.

Tekst i foto SRNA

Exit mobile version