U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

PARASTOS U DONJOJ GRADINI 12. MAJA, MEMORIJALNA AKADEMIJA DAN RANIJE

Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine biće obilježen 12. maja u Donjoj Gradini uz prisustvo zvaničnika Srpske i Srbije.

Na sjednici Izvršnog odbora za obilježavanje ovog događaja ranije je rečeno da se očekuje prisustvo oko 15.000 ljudi, a dogovoreni su i tehnički detalji u vezi s organizacijom sjećanja na 700.000 žrtava ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru

Sa 64.800 kvadratnih metara i 105 masovnih grobnica, Donja Gradina podsjeća i čuva od zaborava. Nikada se ne smije zaboraviti 700.000 mučki ubijenih Srba, 80.000 Roma i 23.000 Јevreja u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora.

– Kada dolazimo u Donju Gradinu, mi se sjećamo, mi im odajemo počast i to je neki naš zavjet za budućnost. Ovom prilikom želim da pozovem svo naše građanstvo da dođu u Donju Gradinu, da odaju počast nevinim žrtvama ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Јasenovac – kaže Tanja Tuleković direktorka Spomen-područja Donja Gradina.

Njegovanje sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima za vrijeme zloglasne NDH, obaveza je svih nas.

Glavni zadatak jeste prenositi istinu o tim strahotama budućim generacijama kako se takvi zločini više nikada i nigdje ne bi ponovili.

– Pamteći sopstvenu istoriju zapravo, ne učimo našu djecu da mrze protivnike, ili da mrze bilo koji drugi narod, već ih samo učimo da čuvaju sebe i da njegovanjem sjećanja na strašne zločine koji su se desili našem, ali i jevrejskom i romskom narodu više nikad ne dozvolimo da se ponovi – rekla je Tanja Đaković, pomoćnica ministra za kulturu u Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske.

Najavljeno je prisustvo zvaničnika Srpske i Srbije, potomaka logoraša, učenika osnovnih i srednjih škola. Za njih će biti organizovan istorijski čas.

– Potenciramo na to, insistiramo i molimo sve one koji krenu organizovano iz svojih gradova, da stignu do tog vremena, iz razloga što ćemo na takav način omogućiti nesmetan ulazak i izlazak iz memorijalne zone – rekao je Čedo Šipovac član Organizacionog odbora za obilježavanje Dana sjećanja na žrtve gonocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (1941-1945).

Dan ranije, 11. maja, u Domu kulture u Kozarskoj Dubici biće održana Memorijalna akademija pod nazivom “Tuga koja traje cijeli život”.

Tekst i  foto: RTRS

Exit mobile version