U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

(VIDEO) PAŽLJIVO SA NEUPOTREBLJENIM LIJEKOVIMA!

Mnogi građani svjesni su opasnosti koju medicinski otpad predstavlja po životnu sredinu. S obzirom da on može nastati i u domaćinstvima, od odbačenih lijekova i hemikalija kojima je istekao rok, neophodno je odlagati ga na adekvatan način.
“Što se tiče domaćinstava i odlaganja tih nepotrebnih lijekova mi čak nemamo ni tu neku pozitivnu namjeru da višak lijekova vratimo u apoteke, već ih odlažemo u komunalno smeće kao kućni otpad i to sve završava na nekoj deponiji”, rekao je jedan naš sugrađanin.
Važno je podizati svijest građana o ovoj temi, edukovati ih o rizicima koje donosi  medicinski otpad i načinima sigurnog i ispravnog zbrinjavanja ovog tipa otpada, ističu ekolozi. Dodaju da nedostaje sistemsko rješenje kad su u pitanju domaćinstva.
“Po zakonskim rješenjima koja su na snazi u Republici Srpskoj medicinski otpad je prepoznat kao posebna vrsta otpada koja bi se trebala odlagati na poseban način u odnosu na miješani komunalni otpada i u skladu sa tim predati ovlaštenim preduzećima koji posjeduju licencu za tretman te vrste otpada. Nažalost, trenutno kod nas u Republici Srpskoj to pitanje nije sistemski riješeno u smislu domaćinstava. Ono što bi trenutno možda moglo biti najpreporučljivije rješenje, s obzirom na postojeće stanje, je da naši građani tu vrstu otpada predaju medicinskim ustanovama, apotekama ili nekim drugim ustanovama koji imaju organizovan način sakupljanja ove vrste otpada. Da se na takav način pokuša smanjiti odlaganje medicinskog otpada na neprimjeren način”, naveo je Dragan Komljenović iz Udruženje EkoRaz Prijedor.
Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, navode da u Republici  Srpskoj postoje preduzeća za zbrinjavanje infektivnog otpada, kao i preduzeća za zbrinjavanje ostalih kategorija opasnog otpada sa odgovarajućom dozvolom nadležnog Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.
“Sve zdravstvene ustanove, privatne i javne, u zakonskoj su obavezi da sklope ugovor sa ovlaštenim preduzećima o tretiranju svih kategorija medicinskog otpada. Zdravstvene ustanove mogu i same tretirati infektivni medicinski otpad ako posjeduju odgovarajuću opremu i odgovarajuću dozvolu nadležnog Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, čime se otpad uništava na licu mjesta. Medicinski otpad za čiji tretman nema tehničkih i tehnoloških uslova u Republici Srpskoj izvozi se u skladu sa Zakonom i propisom kojim se uređuje prekogranično kretanje otpada”, navedeno je iz ovog ministarstva.
Medicinski otpad po svom porijeklu, sastavu ili koncentraciji opasnih materija može prouzrokovati opasnost po životnu sredinu i zdravlje ljudi, a u interesu je svih da ne dođe do ekoloških posljedica koje bi bile previsoka cijena za neupućenost.


Renata Š. Novaković

Foto: Pixabay

Exit mobile version