U okviru kampanje „16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja u porodici“, predstavnici Centra za socijalni rad i Policijske uprave Prijedor dijelili su propagandni materijal. U direktnom kontaktu s građanima, fokus je bio na informisanju o načinima pomoći žrtvama, s akcentom na suzbijanje psihičkog nasilja. Prema riječima psihologa, od presudne važnosti je da se o njemu ne ćuti.
“Ove godine smo se trudili da naglasimo, iako se o tome govorilo i ranije, da je psihičko nasilje veoma često, a mnogo se teže prepoznaje u odnosu na fizičko. Kod psihičkog nasilja ne postoji konkretna vidljiva povreda, ali ostavlja ozbiljne posljedice koje mogu biti razorne za ličnost i zdravlje žrtve. Često same žrtve ne prepoznaju da se nad njima vrši ovaj vid nasilja, kako zbog manipulacije nasilnika, tako i zbog svoje nesigurnosti. Psihičko nasilje je uvijek verbalne prirode i ono se kreće u rasponu od omalovažavanja, ponižavanja, uvreda, prijetnji, ucjena pa do ograničavanja slobode kretanja i apsolutnog kontrolisanja. Veoma je važno da žrtve psihičkog nasilja na vrijeme uoče o čemu se radi i da prijave nasilničko ponašanje tog tipa”, rekla je Zora Marjanović Marić, psiholog u Centru za socijalni rad Prijedor.
Prošle godine prijavljeno je 206 slučajeva nasilja u porodici, dok je do kraja oktobra ove godine evidentirano 125 prijava. Iz prijedorskog Centra za socijalni rad Prijedor najavljuju aktivnosti koje će biti usmjerene na prevenciju nasilja.
“U srijedu, 4. decembra, imaćemo predavanje u osnovnoj školi u Ljubiji. Riječ je o radionici sa roditeljima na temu zaštite od nasilja u porodici. Na istu temu biće održana radionica s roditeljima u osnovnoj školi u Omarskoj, 9. decembra, dok ćemo 10. decembra, zajedno s Komisijom za ravnopravnost polova, održati predavanje o HPV vakcini u Medicinskoj školi”, rekla je Ivana Ećim, diplomirani socijalni radnik i referent na poslovima zaštite od nasilja u porodici u Centru za socijalni rad.
Iz Policijske uprave Prijedor naglašavaju važnost informisanja građana o značaju preventivnog djelovanja o nasilju u porodici i porodičnoj zajednici. Rečeno je da je broj prijavljenih slučajeva u odnosu na 2023. godinu ostao nepromijenjen.
“Za deset mjeseci ove godine, evidentirano je 125 krivičnih djela nasilja u porodici i porodičnoj zajednici. Podnijeli smo isto toliko izvještaja protiv 132 lica, od kojih su 124 izvršilaca osobe muškog, a u osam slučajeva ženskog pola. Imali smo 181 žrtvu nasilja u porodici, od čega 126 žena i 55 muškaraca”, rekla je Zvezdana Alendarević, portparol PU Prijedor.
Renata Š. Novaković