Prema podacima Gradske izborne komisije, u Prijedoru je za protekle lokalne izbore u centralnom biračkom spisku bilo upisano 86.532 birača. Od tog broja, na 129 redovnih biračkih mjesta svoje građansko pravo iskoristilo je 30.405 glasača. Građani su povjerenje ponovo ukazali Slobodanu Javoru koji će sa osvojenih 18.708 glasova nastaviti da obavlja funkciju gradonačelnika u naredne četiri godine. Odborničke klupe biće malo drugačije popunjene u odnosu na prethodni mandatni period.
“SNSD je osvojio 8.467 glasova, odnosno 11 mandata. Ujedinjena Srpska 2.738 glasova, 4 mandata. PNP 2.473 glasa i tri mandata, Narodna partija Srpske 2.366 glasova i tri mandata, SDS – Volja naroda 1.871 glas i dva mandata. Socijalistička partija 1.850 glasova i dva mandata, SPS Goran Selak 1.839 glasova i dva mandata, SDP BiH 1.405 glasova i dva mandata, Platforma za progres 963 glasa, jedan mandat, i na listi nacionalnih manjina, Andrija Vukotić 378 glasova, odnosno jedan mandat”, navodi Željko Škondrić, predsjednik Gradske izborne komisije.
U Gradskoj izbornoj komisiji naglašavaju da u toku i nakon izbora nije bilo zvaničnih prigovora na rad ove komisije i biračkih odbora. Na dva biračka mjesta skeneri su napravili probleme, ali je, kako kažu u GIK-u, vrijeme kašnjenja nadoknađeno. “Imali smo tu malih nejasnoća i poteškoća, s obzirom da je grad Prijedor učestvovao u pilot projektu ‘Skener’ na 25 biračkih mjesta. Vršilo se glasanje, odnosno brojanje putem skeniranja i tu je samo prilikom otvaranja bilo malih problema, tako da smo po prvi put za ovih 20 godina na dva biračka mjesta kasnili, odnosno mi smo otvorili biračka mjesta na vrijeme u 7 časova, međutim morali smo prekinuti glasanje dok se skeneri nisu uštimali, odnosno dok ljudstvo nije shvatilo u čemu su problemi”, kaže Škondrić.
On smatra da je broj od 86.522 glasača u Prijedoru nerealan, navodeći da se na spisku nalaze mnogi koji tu odavno više ne žive. Po njegovim riječima, to bi trebalo zakonski riješiti. Navodi primjer da je nekada postojala obaveza odjavljivanja prilikom promjene mjesta boravka. U GIK-u ističu da se broj nevažećih glasačkih listića na proteklim lokalnim izborima kretao u granicama prosjeka prethodnih izbornih ciklusa, navodeći da je u odnosu na prosjek značajno bilo smanjeno glasanje putem pošte.
Zoran Sovilj
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na https://kozarski.com/