U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

PREDSTAVNICI GRADA PRIJEDORA NA OTVARANJU SEDMICE ODRŽIVOG RAZVOJA

Konferencijom “Nagrada za lidere lokalnog održivog razvoja u BiH za 2024. godinu: Pioniri mogućeg u Bosni i Hercegovini” u Sarajevu je otvarena Sedmica održivog razvoja u BiH za 2024. godinu, koju Ujedinjene nacije, uz podršku Švedske i u partnerstvu sa vlastima u Bosni i Hercegovini, organizuju već petu godinu.

Sedmica održivog razvoja će trajati do a obuhvatit će preko 20 događaja organizovanih od strane različitih agencija i institucija.
Fokus ovog događaja je prepoznavanje važnosti uloge lokalnih vlasti u BiH u postizanju Agende 2030, kroz njihove napore u integraciji Ciljeva održivog razvoja u lokalne politike i inicijative. Ovo je bila prilika za razmjenu najboljih praksi i uspješnih priča iz Bosne i Hercegovine i razvijenih zemalja kroz diskusiju o održivim praksama i procesu razvoja klimatski neutralnih, inkluzivnih gradova do 2030. godine, čiji je prioritet poboljšanje kvaliteta života u zajednicama kroz donošenje održivih odluka.
Posebna pažnja u okviru ovog događaja je bila na izazovima i napretku u izgradnji inkluzivnog društva i redizajnu urbanih prostora radi postizanja čišćeg, održivijeg i sigurnijeg transporta bez emisija, s vrijednim uvidima u ovom polju iz naprednih zemalja poput Švedske.
Na događaju su dodijeljena priznanja projektima lokalnih uprava u BiH u okviru Nagrade za lidere lokalnog održivog razvoja u BiH za 2024. godinu, koje su se istaknule u implementaciji održivih projekata unutar svojih zajednica u protekla 24 mjeseca u kategorijama Pametni rast, Dobra uprava i Društvo jednakih mogućnosti, dodatno potičući napredak održivih praksi na lokalnom nivou.

Predstavnici Grada Prijedor, Zinajda Hošić i Svetozar Vučkovac, su primili priznanje za projekat, kojim je Grad Prijedor učestvovao u procesu odabira za Nagradu za lidere lokalnog održivog razvoja u BiH i doprinosu realizaciji ciljeva održivog razvoja u BiH, u kategoriji Pametni rast.

prijedorgrad

Exit mobile version