U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

(VIDEO) PRIJEDOR DOBIO 11. MURAL

U Prijedoru je zvanično otvoren jedanaesti mural koji je rađen u okviru projekta „Prijedor, grad murala”. Mural, koji se nalazi u Ulici Kralja Petra I Oslobodioca, djelo je Španca Pabla Astraina, dobitnika ovogodišnje nagrade „Paola de Maninkor“. Po riječima Borisa Eremića, direktora Galerije „Sreten Stojanović“ i koordinatora ovog projekta, zadovoljstvo je imati u gradu na Sani umjetnički trag priznatog muraliste kakav je Astraina.
“Jedan od vodećih mladih evropskih umjetnika i muralista Pablo Astrain nam je ove godine ostavio mural koji nosi naziv Dijalog. Radi se o dijalogu tradicije i savremenog putem koga je pokušao da prikaže jednu intimnu scenu našeg čovjeka koji sjedi za stolom u jednom karakterističnom ambijentu za naš region. Koncept umjetnika je bio da prikaže određenu dozu nostalgije, emocije i intimnosti kroz svoj rad”, pojasnio je Eremić.


Projekat „Prijedor, grad murala“ iz gradskog budžeta je finansiran sa 10.000 KM, dok je italijanska opština Lavis tradicionalno učestvovala sa 1.500 evra.
“Opština Lavis već dugini niz godina, od samog početka projekta ‘Prijedor, grada murala’ podržava ovaj projekat preko udrženja ‘Progetto Prijedor’. Smatramo da je ovaj projekat veoma važan kako za poboljšanje kvaliteta ponude u Prijedoru, tako i u svrhu jačanje saradnje između Trentina i Prijedora, tačnije opštine Lavis i grada Prijedora”, rekao je Luka Paolazi, zamjenik načelnika opštine Lavis, pokrajina Trento.
Svečanosti je prisustvovao i Aleksandar Milješić, načelnik gradskog Odjeljenja za kulturu, međunarodnu saradnju, sport i nevladine organizacije, koji je potencirao značaj ulaska u drugu deceniju projekta oslikavanja umjetničkih murala koji krase javne površine Prijedora. Prema njegovim riječima, murali doprinose ne samo kulturnom identitetu grada, već i njegovoj atraktivnosti za turiste.

“Kao načelnik Odjeljenja za kulturu, ali i kao građanin Prijedora mogu da iskažem veliko poštovanje prema činjenici da je Prijedor grad murala. Po muralima naš grad je naširoko poznat i kao rezultat vrijednog rada prethodnih godina, ove godine smo imali priliku da ugostimo poznatog muralistu Pabla Astraina, koji je došao iz Španije da oslika mural kako bi ostavio svoj pečat u Prijedoru”, rekao je Milješić.
Projekat „Prijedor, grad murala“, koji je pokrenulo Udruženje likovnih umjetnika Prijedor (ULUP) uz podršku Agencije lokalne demokratije, započet je 2013. godine u znak sjećanja na italijansku umjetnicu koja je 1998. godine, zajedno sa djecom iz tadašnjih izbjegličkih centara, na Elektrotehničkoj školi oslikala prvi mural u Prijedoru.

Renata Š. Novaković

Exit mobile version