U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

PROŠLE GODINE U SRPSKOJ ŽIVJELO 1.114.819 STANOVNIKA

U Republici Srpskoj je prošle godine, kako se procjenjuje, živjelo 1.114.819 stanovnika, od čega 548.577 muškog i 566.242 ženskog stanovništa, saopštio je Republički zavod za statistiku povodom Svjetskog dana stanovništva, 11. jula.
Prema demografskim pokazateljima, živorođenih je u 2023. godini bilo 9.309, i to 4.849 muške i 4.460 ženske djece.

Umrlo je ukupno 13.508 ljudi, 6.978 muškaraca i 6.530 žena.

Prosječna starost stanovništva je 43,9 godine, kod muškaraca je to 42,3

godine, a kod žena 45,4 godine.

U saopštenju se navodi da je očekivano trajanje života 78,9 godina, i to muškarci 76 godina, a žene 81,7 godina.

Iz Republičkog zavoda za statistiku ističu da su demografski podaci i analize izuzetno važni za postizanje održivog razvoja, u svjetlu punog obuhvata stanovništva i njegovih karakteristika, neophodnih za ciljeve navedene u Agendi 2030.

U godini u kojoj svjetska populacija broji više od osam milijardi stanovnika, fokus Svjetskog dana stanovništva je “računanje svih za održivi razvoj”.

Tema Svjetskog dana stanovništva u ovoj godini “Ne izostavljajte nikoga, računajte svakoga” usmjerava pažnju na ključni, inkluzivni i temeljni proces prikupljanja podataka.

Ova tema osigurava da su svi obuhvaćeni i zastupljeni u statističkim podacima – bez obzira na geografsko porijeklo, nacionalnost, prebivalište ili socioekonomski status.

Statistički podaci su od suštinske važnosti za razvoj, procjenu i planiranje svih politika, neophodnih za unapređenje svih segmenata društva.

Potreba za visokokvalitetnim, pravovremenim, pouzdanim i relevantnim demografskim podacima, dobila je na značaju usvajanjem Agende za održivi razvoj 2030, u kojoj su pitanja vezana za stanovništvo osnova mnogih ciljeva i zadataka.

Administrativni podaci i zvanične evidencije ključni su izvor podataka za statistiku prirodnog i mehaničkog kretanja stanovništva.

Bez obzira na način prikupljanja podataka, strukturno razvrstavanje podataka je od suštinskog značaja, kako bi se efikasno odgovorilo na ciljeve navedene u Agendi 2030.

Republički zavod za statistiku, metodološki usklađene i prikupljene demografske podatke, razvrstava prema polu, starosti, prebivalištu i drugim karakteristikama, a koji su u primarnom fokusu interesovanja institucija, naučne zajednice i ostalih korisnika.

Republički zavod za statistiku napominje da je Svjetski dan stanovništva ustanovljen 11. jula 1989. godine od Upravnog savjeta Razvojnog programa UN, a prvi put se o uspostavljanju Svjetskog dana stanovništva razmatralo 1987. godine kada je svjetska populacija prešla pet milijardi.

SRNA

Exit mobile version