Tokom zimskih mjeseci često se dešavaju požari na kućama ili zgradama zbog neodržavanja dimnjaka. Ukoliko se dimnjaci ne čiste redovno dešava se da dođe do požara zbog nagomilane čađi u dimnjaku.Ovakvi požari mogu imati za posljedicu veću materijalnu štetu ili u najgorem slučaju ljudske živote. Zato je neophodno redovno čistiti dimnjake.
„To je jako važno zato zbog sigurnosti stanara, korisnika zgrada, domaćinstava, javnih ustanova. Da ne bi došlo do zapaljenja dimnjaka i što može uzrokovati posljedice neke negativne potrebno je jednom godišnje čistiti dimnjak , zakonski je obavezno, a sad sve je do ljudske savjesti“, navodi dimnjačar Željko Špirić
Čišćenje dimnjaka u domaćinstvu zahtijeva od pola do sat vremena. Za dimnjake na stambenim zgradama potrebno je malo više vremena. Poslednjih godina građani su sve savjesniji i redovnije čiste dimnjake. U prilog tome govori i činjenica da u Teritorijalno vatrogasno-spasilačkoj jedinici ove godine nisu imali ni jednu intervenciju zbog zapaljenog dimnjaka.
„Ovim putem podsjećam ako neko slučajno nije da to odradi, jer sad tek idu neke niže temperature zbog koih će biti neko intenzivnije loženje i onda su mogući problemi oko požara dimnjaka. Požar dimnjaka može izazvati požar cijelog objekta, krovne konstrukcije , međustropne konstrukcije i svih ostalih građevinskih elemenata u stambenom, ali i industrijskom objektu“, ističe Nebojša Miljuš,starještina TVSJ Prijedor.
Preporuka je da se uvijek prije početka grejne sezone izvrši priprema i čišćenje, da se pozovu dimnjačari i da se sve uradi na vrijeme. Grejna sezona zna i potrajati , pa se preporučuje novo čiščenje dimnjaka u februaru kako bismo bili sigurni i zaštićeni od eventualnog požara i problema koje može izazvati.
Gordana Kaurin