U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

(VIDEO) SREDNJOŠKOLCI EDUKOVANI O VAŽNOSTI PREVENTIVNIH PREGLEDA

Povodom oktobra, mjeseca borbe protiv karcinoma dojke, u Srednjoškolskom centru Prijedor održano je predavanje na kome su obrađeni glavni uzroci ove bolesti i ukazano na važnost prevencije.  
“Trebalo bi da se što više ljudi, prvenstveno žena, informiše o ovom obliku karcinoma, jer je to ujedno i najčešći oblik. Mnogi ne znaju da je, ako se otkrije u ranim fazama, on izlječiv. Putem radionica i predavanja učimo kako da prepoznamo neke promjene na svome tijelu i da je važno obratiti se doktoru kako bi se izliječili na vrijeme”, rekla je učenica Ivana Kaurin, smjer medicinski tehničar.
Profesorica biologije Ivana Milješić pojasnila je učenicima nešto više o nastanku, dijagnostici i liječenju ove bolesti.
“Ideja je potekla od samih učenika, a kroz moju i podršku njihove razrednice Snježane Čeko, našli smo prigodan način da obilježimo oktobar, mjesec koji je posvećen borbi protiv karcinoma dojke. Mi smo već imali određene radionice u okviru ovog mjeseca, ali ih nismo željeli miješati sa jednom ovako značajnom radionicom, koju smo ostavili za kraj oktobra. Cilj nam je da ukažemo na značaj prevencije, koliko je bitno da se rak dojke otkrije na vrijeme i u pravi moment, jer svi imamo mogućnost da se izliječimo, ako smo na vrijeme otkrili bolest”, rekla je Milješićeva.
Otkrivanje u ranoj fazi bolesti, obezbjeđuje dragocjeno vrijeme koje je presudno za izlječenje.
“S obzirom da školujemo učenike u struci zdravstvo, željeli smo da oni prepoznaju značaj obilježavanja ovog mjeseca. Zajedno sa svojim profesoricama, odlučili su da tim povodom simbolično pustimo balone i na edukativnim predavanjima upoznamo naše sugrađanke koliko je važno preventivno djelovanje kod raka dojke. Veoma su bitni redovni pregledi, kako ultrazvuk, tako i mamografija”, rekla je direktor Srednjoškolskog centra Bojana Vučenović.
Kako je rečeno, tokom oktobra, održan je niz radionica i edukativnih predavanja, posvećenih ovoj temi. Međunarodni dan borbe protiv raka dojke obilježava se 19. oktobra širom svijeta s ciljem podizanja svijesti i promovisanja pravovremene i učinkovite kontrole, dijagnoze i liječenja ove opake bolesti.

Renata Š. Novaković

Exit mobile version