U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

SRPSKA OBILJEŽAVA DANE POBJEDE, VRS I SJEĆANJA NA ŽRTVE GENOCIDA U NDH

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić istakao je da Srpska narednih dana obilježava tri značajna dana – Dan pobjede nad fašizmom, Dan Vojske Republike Srpske /VRS/ i Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH.
Egić je naglasio da je srpski narod imao dva antifašistička pokreta na samom početku Drugog svjetskog rata, te vodeću ulogu u borbi protiv okupatora.

“Srpski narod je dao najveću žrtvu i doprinos u borbi protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu”, rekao je Egić na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je naglasio da će Dan pobjede biti obilježen sutra u Banjaluci, a obilježavanje počinje okupljanjem učesnika marša “Besmrtnog puka” u Parku Petar Kočić od 10.00 do 11.00 časova.

Učesnici marša u 11.00 časova kreću do Trga palih boraca, gdje je u 11.15 časova predviđeno polaganje vijenaca, a u 11.30 obraćanje zvaničnika i umjetnički program.

Dan Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka biće obilježen u petak, 10. maja, u banjalučkoj Kasarni “Kozara”, a obilježavanje počinje parastosom u 11.00 časova, nakon čega će u 11.30 časova biti položeni vijenci.

Nakon toga slijedi postrojavanje jedinica, obraćanje zvaničnika i umjetnički program, dok su izjave za novinare planirane za 13.00 časova.

Egić je najavio da će u nedjelju, 12. maja, u Donjoj Gradini biti obilježen Dan sjećanja na žrtve gonocida nad Srbima, Jevrejima, Romima u NDH, te podsjetio da je ovo najveće stratište srpskog naroda, koji je mučki ubijan na najstrašnije načine.

“Ovaj dan obilježavamo zajedno sa Vladom Srbije i očekujemo dolazak najviših zvaničnika Srbije”, napomenuo je Egić.

Obilježavanje počinje polaganjem vijenaca i cvijeća na Grobno polje Topole u 12.00 časova, nakon čega će u 12.30 časova biti služen parastos i vjerski pomeni žrtvama genocida u NDH kod Grobnog polja Hrastovi.

Obraćanje zvaničnika predviđeno je za 13.15 časova.

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH obilježava se povodom oslobađanja ustaškog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi.

Kao datum obilježavanja uzet je 22. april – dan kada je grupa od 1.075 preostalih logoraša tog dana 1945. krenula u proboj iz logora Jasenovac, a samo njih 127 se domoglo slobode.

Sistem logora smrti takozvane NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formiran je avgusta 1941. godine.

Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora zaključila je da su Hrvati u Jasenovcu i Donjoj Gradini ubili više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja.

SRNA

Exit mobile version