“Stan na dan”, kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi, biće uključeni u ovaj sistem, pa će se tako boravišna taksa plaćati za usluge noćenja u svim smještajnim kategorijama.
Osim navedene promjene, mijenja se i cijena boravišne takse. Umjesto od 0,5 do dvije KM, raspon visine takse po svakom ostvarenom noćenju biće od 1,5 do dvije KM, dok će u turističkim mjestima biti od tri do četiri marke, u odnosu na trenutni raspon od 2,5 do tri marke.
Kako za “Nezavisne novine” objašnjava Marko Radić, rukovodilac Sektora za promociju turizma u Turističkoj organizaciji Republike Srpske, iznos boravišne takse određuje jedinica lokalne samouprave.
“Fizička lica koja se bave izdavanjem smještaja imaju zakonsku obavezu da do 15. u mjesecu za prethodni mjesec dostave broj dolazaka, noćenja i uplatu boravišne takse organizaciji ili agenciji sa kojom imaju potpisan ugovor. Jedinice lokalne samouprave imaju zakonsku obavezu da do 15. u mjesecu za prethodni mjesec doznače sva raspodijeljena sredstva od boravišne takse lokalnoj turističkoj organizaciji”, pojašnjava Radić.
Kako ističe, prikupljena sredstva od boravišne takse će se, osim za promociju, moći koristiti i za unapređenje turističke infrastrukture i suprastrukture.
On dodaje da će, i kada prilog postane zakon, i dalje sve zavisiti od kontrole na terenu od strane nadležnih inspektora.
“Ono što nama treba jesu dvije stvari, a to je centralni informacioni sistem koji se našao u Zakonu u ugostiteljstvu i pritisak na platforme za iznajmljivanje da posluju samo sa iznajmljivačima koji poštuju republičke zakone vezane za registraciju smještaja, prijavu i odjavu turista, te naplatu i uplatu boravišne takse”, navodi on za “Nezavisne novine”.
Tokom deset mjeseci ove godine na račun javnih prihoda po osnove boravišne takse, kako su istakli iz Turističke organizacije Republike Srpske za “Nezavisne novine”, uplaćeno je 1.904.713,26 KM, što je u odnosu na isti period prethodne godine više za 5,12 odsto.
Iz Ministarstva trgovine i turizma RS ističu da se prijedlogom zakona definiše da će pružaoci ugostiteljskih usluga u apartmanima, kućama za odmor i sobama za iznajmljivanje od 1. januara 2025. godine biti dužni da počnu sa plaćanjem boravišne takse po svakom ostvarenom noćenju, pod istim uslovima i na isti način kao i drugi ugostitelji.
“Pružaoci usluga u apartmanima, kućama za odmor i sobama za iznajmljivanje su, prema važećem zakonu, obavezni da plaćaju godišnji paušalni iznos boravišne takse za svaki krevet u ugostiteljskom objektu, odnosno objektu u kojem se pružaju usluge smještaja, u zavisnosti od stepena razvijenosti jedinice lokalne samouprave”, objasnili su oni.
Nikola Kokić, portparol Turističke organizacije Republike Srpske, ističe da je osnovna novina to što će svi gosti koji dođu u hotele, apartmane ili stanove na dan morati na licu mjesta da uplate boravišnu taksu.
“Ono od čega mi imamo najveća očekivanja odnosi se na najave resornog ministarstva o uvođenju centralnog informacionog sistema, koji bi imao za cilj da na jednom mjestu objedini strukturu i uvid u popunjenost kapaciteta smještajnih objekata. Svakako da će biti potrebna i značajna podrška nadležnog inspektorata, kako bi se u što većoj mjeri suzbila siva zona, koje ima u velikim procentima u RS”, kaže Kokić za “Nezavisne novine”.
Nada se da će ove promjene donijeti velike benefite u oblasti turizma.
“Nadamo se da će finalni epilog biti uvećan priliv novca od naknada po osnovu boravišnih taksi, kako bi i naša turistička organizacija, ali i ostale u Republici Srpskoj, mogle da adekvatnije i u većem obimu rade i na promociji i marketingu, ali i promociji svih aktivnosti koje se tiču njihovih lokalnih zajednica”, navodi on.
Nezavisne novine