U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

UTVRĐENO DA SAHARIN NE UZROKUJE OŠTEĆENJE DNK

Stručnjaci Evropske agencije za bezbjednost hrane, na osnovu revizije svih dostupnih podataka, utvrdili su da saharin ne uzrokuje oštećenje DNK, pa se ne očekuje povezanost njegovog konzumiranja sa rizikom od pojave raka, objavljeno je iz Agencije za bezbjednost hrane BiH.
Stručnjaci ove evropske agencije zaključili su da je saharin bezbjedan za ljudsku upotrebu, te su povećali nivo prihvatljivog dnevnog unosa sa pet na devet miligrama po kilogramu tjelesne mase po danu.

U okviru revizije svih prehrambenih aditiva koji su bili dopušteni za upotrebu u hrani prije 20. januara 2009. godine, stručnjaci Evropske agencije za bezbjednost hrane /EFSA/ sproveli su novu procjenu nivoa prihvatljivog dnevnog unosa saharina.

Prihvatljivi dnevni unos označava bezbjednu količinu supstance koja se može konzumirati svakodnevno tokom života bez značajnijeg rizika po zdravlje.

Za saharin, te njegove natrijumove, kalcijumove i kalijumove soli, nivo prihvatljivog dnevnog unosa postavljen je 1995. godine na osnovu povećane učestalosti tumora mokraćne bešike uočenih tokom ispitivanja sprovedenih na pacovima.

Među naučnicima je postignut konsenzus da su ovi tumori specifični za mužjake pacova, te da nisu relevantni za ljude.

Saharin je vještački zaslađivač koji je kao zamjena za šećer u hrani i piću postao popularan još šezdesetih godina prošlog vijeka. Soli saharina bolje se otapaju u vodi u poređenju sa samim saharinom, te se zato lako miješaju u hranu i piće radi zaslađivanja.

Saharin i njegove soli /E954/, kao i ostali prehrambeni aditivi, moraju biti označeni na proizvodima, kako bi se potrošačima obezbijedilo donošenje odluka pri kupovini namirnica koje ih sadrže.

Novi zaključci stručnjaka Evropske agencije za bezbjednost hrane nalaze se na veb-stranici Agencije

SRNA

Foto Pixabay

Exit mobile version