U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

ZA DESET MJESECI OSAM RADNIKA POGINULO, 75 TEŽE POVRIJEĐENO

Osam radnika smrtno je stradalo u Republici Srpskoj za deset mjeseci ove godine, a 75 je zadobilo teže povrede na radu, rečeno je Srni u Republičkoj upravi za inspekcijske poslove.
Dva smrtna slučaja zabilježena su u građevinarstvu, tri u šumarstvu i drvnoj industriji i tri u ostalim djelatnostima.

Kad je riječ o težim povredena, 15 je bilo u građevinarstvu, dvije u elektroprivredi, 24 u šumarstvu i drvnoj industriji, jedna u hemijskoj industriji i 33 u ostalim djelatnostima.

Kao najrizičnije djelatnosti, u Inspektoratu izdvajaju građevinarstvo, elektroprivredu, šumarstvo i drvnu industriju u kojima postoji kontinuitet nastanka povreda na radu.

U kategoriju ostale djelatnosti svrstavaju se oblasti kao što su trgovina, turizam, kultura, prosvjeta, komunalne i administrativne djelatnosti i drugo, u kojima povrede nisu izražena pojava.

Kako su pojasnili u Inspektoratu, u povrede na radu ubrajaju se i povrede koje se dogode prilikom dolaska ili odlaska s posla, što znači da se nisu dogodile na konkretnom radnom mjestu i nisu u direktnoj vezi sa provođenjem mjera zaštite na radu od strane poslodavca.

Primjeri takvih povreda su lom ruke zbog leda na trotoaru, pad sa bicikla prilikom dolaska na posao, saobraćajna nezgoda i slično.

“Inspektori su tokom deset mjeseci ove godine u oblasti zaštite na radu obavili više od 1.300 kontrola, od čega je 550 bilo sa utvrđenim propustima”, navode u Inspektoratu.

S ciljem otklanjanja nepravilnosti, poslodavcima je izrečeno 420 upravnih mjera, dok je zbog počinjenih prekršaja podneseno šest prekršajnih prijava i izrečene kazne od 309.000 KM.

Inspekcijske kontrole pokazale su da se najčešće utvrđene nepravilnosti odnose na propuste u pogledu organizacije i sprovođenja mjera zaštite na radu, primjenu preventivnih mjera, osposobljavanje radnika za bezbjedan rad, redovno ispitivanje opreme i sredstava rada i drugo.

U skladu sa odredbama Zakona o zaštiti na radu poslodavac je dužan da prijavi nadležnoj inspekciji rada i nadležnom organu za unutrašnje poslove svaku smrtnu, kolektivnu ili tešku povredu na radu, kao i opasnu pojavu koja bi mogla da ugrozi zaštitu i zdravlje radnika.

Zakonom nije propisana obaveza prijavljivanja lakših povreda na radu.

U Inspektoratu naglašavaju da poslodavac ima vodeću ulogu i odgovornost u uspostavljanju i primjeni mjera bezbjednosti i zdravlja na radu.

Prije početka rada poslodavac mora radniku obezbjediti svu potrebnu zaštitnu opremu i upoznati ga sa mjerama bezbjednosti i zdravlja na radu, ali iz Inspektorata ističu da i sami radnici imaju obaveze kada je riječ o pridržavanju definisanih mjera.

“Zakonom o zaštiti na radu propisano je da je radnik dužan da se pridržava utvrđenih mjera zaštite na radu, da koristi sredstva rada i opremu po uputstvu proizvođača i uputstvu za bezbjedan rad koji utvrdi organizacija odnosno poslodavac”, navode u Inspektoratu.

U Inspektoratu naglašavaju da u praksi ima mnogo slučajeva gdje sami radnici nemaju dovoljno razvijenu svijest o značaju pridržavanja definisanih i obezbijeđenih mjera zaštite na radu.

“Bilo je slučajeva gdje poslodavac osigura svu potrebnu opremu, radnik uredno zaduži i preuzme istu, pohađa obuku za bezbjedan rad, a odlaskom na teren i radne zadatke ne koristi opremu na propisan način ili se ne pridržava definisanih procedura zaštite na radu, što može da prouzrokuje povredu”, napominju u Inspektoratu.

U zavisnosti od vrste prekršaja, Zakonom o zaštiti na radu propisane su kazne od 1.000 KM do 15.000 KM za poslodavca, te od 100 KM do 1.500 KM za odgovorno lice u pravnom licu.

Inspektor u skladu sa zakonskim ovlaštenjima može izricati samo najniže kazne propisane za određene prekršaje.

SRNA

Foto Pixabay

Exit mobile version