U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

ZA IZGRADNJU SANITARNE REGIONALNE DEPONIJE POTREBNO 10 MILIONA KM

Za izgradnju sanitarne regionalne deponije u Prijedoru potrebno je 10 miliona KM, a Strategijom razvoja grada Prijedora 2024-2030. planirana je prva faza ovog projekta u vrijednosti od 2,1 milion KM, izjavio je direktor prijedorskog preduzeća “Komunalne usluge” Dalibor Grabež.
On je naveo da je Strategijom upravljanja otpadom Republike Srpske predviđeno da do 2026. godine sve regionalne deponije moraju steći status sanitarnih deponija i da Prijedor ima ekološku dozvolu za rad regionalno-sanitarne deponije koja ističe 2026. godine.

“U ovoj prvoj fazi bila bi izgrađena sanitarna ćelija ili sanitarna kaseta u podnožju deponije ispod koje se nalazi taložnik za prihvatanje procjednih voda. Ukupan projekat iziskuje znatna sredstva, što lokalna zajednica ne može iznijeti sama”, rekao je Grabež Srni.

On je podsjetio da je, uz pomoć kredita Svjetske banke, u Republici Srpskoj 2011. godine počela izgradnja regionalno-sanitarnih deponija i da je Prijedor tada dobio regionalnu deponiju, a da je neophodno da ona dobije i status sanitarne.

“Krajem prošle godine putem javnog poziva Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske odobreno nam je sufinansiranje izgradnje postrojenja za biološki tretman procjednih voda, gdje ćemo mi učestvovati sa 30 odsto sredstava. Time će biti smanjen nivo štetnosti, ali ne dovoljno. Tražićemo potencijalne investitore, javno-privatno partnerstvo, razne oblike kreditiranja i međunarodne donacije da bismo konačno došli i do statusa sanitarne deponije”, rekao je Grabež.

U novoj strategiji razvoja Prijedora, usvojenoj krajem prošlog mjeseca u gradskoj skupštini, izgradnja sanitarne regionalne deponije predstavljena je kao vitalni projekat koji će smanjiti rizik od zagađenja vazduha, zemljišta i vode, omogućiti dugoročno i održivo upravljanje otpadom i ojačati potencijal grada za privlačenje stranih investicija i učešće u međunarodnim programima finansiranja ekoloških projekata.

SRNA

Exit mobile version