U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

ZAŠTITITI DOMAĆE PROIZVOĐAČE

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković ukazao je na višegodišnji problem prekomjernog uvoza poljoprivrednih proizvoda u BiH, ističući da poljoprivrednici traže da se uvedu mjere zaštite domaće proizvodnje, ali da na nivou BiH nema političkog konsenzusa da se to učini.
On je dodao da je uvoznički lobi kada su u pitanju poljoprivredni proizvodi puno jači nego proizvođački.

“Svjesni smo da ne proizvodimo dovoljne količine i nismo protiv uvoza, ali jesmo protiv prekomomjernog uvoza. Ono što proizvodimo mi ne možemo plasirati što je apsurdno”, rekao je Marinković novinarima.

Prema njegovim riječima, prema Pravilniku EU dozvoljeno je da meso bude duboko smrznuto svega šest mjeseci, dok je u BiH to godinu dana pa uvoznici po povoljnijim cijenama uvezu meso na tržište BiH, jer su u EU veoma skupe takse za uništavanje takvog mesa.

“NJima je mnogo isplativije dati to meso u bescijenje, a država im još subvencionira taj izvoz”, dodao je Marinković.

Marinković je ukazao da je meso uvezeno u BiH lošijeg kvaliteta i nije namjenjeno tržištu u svježem stanju, nego isključivo za preradu.

On je naveo da uvoznici u BiH dobijaju to meso po povoljnijim cijenama i umjesto da ga stave u preradu, oni ga šalju u trgovine u svježem stanju.

“Činjenica da je kod nas viša cijena i energenata i nekih drugih stvari i da mi ne možemo pratiti taj trend njihovih subvencija prikrivenih ili otvorenih nije bitno, njihova proizvodnja je znatno jeftinija od naše i mi jednostavno tim cijenama ne možemo konkurisati”, kaže Marinković.

On je naglasio da se političari u BiH ne mogu dogovoriti o tome da se zaštiti domaća poroizvodnja, da te mjere ne žele da podrže pojedinci iz FBiH, u kojoj je razvijeniji prerađivački sektor, dok je primarna proizvodnja razvijenija u Republici Srpskoj.

“Tu dolazi do određenih nesuglasica i jednostavno ne mogu da proguraju mjeru zaštite domaće proizvodnje, prije svega, poljoprivrednih proizvoda”, rekao je Marinković.

Farmer iz Škarića kod Šamca Marijan Bogdanović rekao je da je u oblasti govedarstva u Republici Srpskoj ostvaren veliki napredak, zahvaljujući resornom ministarstvu.

“Međutim, već nekoliko godina postoji trend uvoza junećeg mesa, i to se radi od početka juna do oktobra, kada se uvezu abnormalne količine čime su domaći proizvođači zakinuti, nemaju kome prodati meso”, rekao je Bogdanović i apelovao da se konačno pronađe rješenje za ovaj problem.

SRNA

Foto Pixabay

Exit mobile version