Glumica Narodnog pozorišta Republike Srpske Ljiljana Čekić izvela je u Pozorištu Prijedor monodramu “K'o kamen”. Riječ je o dokumentarnoj drami autorke Dragane Mandrape, koja donosi istinite priče o životima, stradanjima i hrabrosti dviju Hercegovki, majke Velenke Brstinove i kćeri joj Dragane. Istorijski raspon je različit, od pogroma u Drugom svjetskom ratu do izbjeglištva iz Sarajeva ratnih devedesetih.

“To su autentične priče iz života žena i priče o snazi žena koje su, uprkos svemu što im se događalo tokom ratnih godina, uspjele da prežive i da održe familiju. Poruka je da smo jake i da ćemo preživjeti šta god da nam se desi”, rekla je Čekićeva.
Predstava je poklon Grada Prijedora prijedorskim učenicima i način da se njeguje kultura sjećanja.

“Ova monodrama je značajna, jer prikazuje kroz kakva su teška iskušenja kroz istoriju prošle ove žene i da mi, mladi, to cijenimo i poštujemo”, rekla je Sanja Vuković, učenica Ugostiteljsko-ekonomske škole.
Olivera Brdar Mirković, vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za obrazovanje, zdravstvo, socijalnu zaštitu i pronatalitetnu i demografsku politiku grada Prijedora, rekla je da umjetnost najbrže prodire do srca mladih, motivišući istovremeno i njihovu emociju i razum.
“Umjetnost doprinosi i očuvanju kulture sjećanja, a zapravo je to nešto što svi zajedno moramo graditi kako bismo sačuvali identitet našeg naroda. Trebamo insistirati na tome da se nikad ne zaboravi stradanje srpskog naroda, da to prenosimo i na mlade, oblikujući našu stvarnost u smislu da nam se tako nešto nikada više ne ponovi”, rekla je Brdar Mirkovićeva.
Monodrama „K'o kamen“ imala je premijeru prije dvije godine i dosad je izvedena 48 puta.
Deborah Sovilj

