Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je tokom posjete Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/ Republike Srpske u Banjaluci da će uspješna saradnja Srpske i Srbije u oblasti zdravstva biti nastavljena i unaprijeđena.
“Naša saradnja je dugotrajna i već utemeljena, može biti efikasnija i bolja. Takođe, možemo unaprediti saradnju naših univerziteta, vlada i ljudi”, rekao je Macut novinarima u Banjaluci nakon posjete Odjeljenju endokrinologije Klinike za unutrašnje bolesti UKC-a.
On je istakao da je impresioniran stručnim i svakim drugim nivoom napretka UKC-a, posebno u oblastima kardiohirurgije.
“Moja želja je bila da se napredak postigne i u oblasti endokrinologije, uz bolje obrazovanje i naučno profilisanje mladih stručnjaka. Srbija na tom planu stoji uvek rame uz rame sa Srpskom”, rekao je Macut.
On je izrazio zadovoljstvo što je zdravstveni sistem Republike Srpske potpuno otporan, te kadrovski popunjen i osposobljen.
“Nadam se da ćemo podići nivo dosadašnje saradnje, te biti jedinstvena naučna i stručna zajednica”, rekao je Macut.
Vršilac dužnosti direktora UKC-a Republike Srpske Nikola Šobot rekao je da je ustanova koju vodi uvijek imala odličnu stručnu, edukativnu i naučnu saradnju sa zdravstvenim sektorom Srbije.
“UKC je rastao i razvijao se upravo na toj saradnji koju namjeravamo da unapređujemo i nakon ove posjete premijera Macuta”, rekao je Šobot i zahvalio Macutu za sve što je do sada uradio za razvoj UKC-a, medicinske struke i endokrinologije u Republici Srpskoj.
Macut je Odjeljenje endokrinologije posjetio zajedno sa rukovodstvom UKC-a Srpske, ministrom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alenom Šeranićem i dekanom Medicinskog fakulteta u Banjaluci Rankom Škrbićem
Šeranić je naveo da je Macut gostujući profesor na banjalučkom Medicinskom fakultetu i da godinama sarađuje sa ovdašnjim endokrinolozima.
“Značajna je njegova podrška ovdašnjem razvoju endokrinologije, ali i drugih medicinskih i zdravstvenih programa, te zdravstvene zaštite u Srpskoj”, rekao je Šeranić i dodao da je važna Macutova podrška napretku, angažovanju i obrazovanju mladih stručnih kadrova.
Macut, koji je endokrinolog i redovni profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu, tokom današnje posjete Banjaluci razgovarao je i sa rukovodstvom UKC-a.
SRNA, foto RTRS

