U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

DA LI ĆEMO USKORO PLAĆATI SKUPLJU STRUJU I KOLIKO?

Ako se žele sačuvati proizvodna preduzeća, neophodno je povećanje cijene struje, kažu iz sistema Elektroprivrede. Јoš nisu upućeni zahtjevi za promjenu cijene, ali iz elektro-energetskog sistema su jednoglasni – u uslovima kada su svi troškovi poslovanja povećani, ostanak na trenutnim cijenama električne energije ozbiljno bi ugrozio sve proizvođače struje.

Vlada Srpske i u narednom periodu nastojaće da održava politiku najnižih cijena kako bi zaštitili građane.

Ispunjena su obećanja da u 2024. godini neće biti poskupljenja struje za potrošače u Srpskoj, ali prema trenutnim najavama, to bi trebalo očekivati početkom naredne godine.

Proizvođači struje kažu da sve veće troškove poslovanja ne mogu finansirati.

U Termoelekrani Gacko kategorični – ključni troškovi su povećani toliko da je rad pod znakom pitanja.

– Povećana je cijena mazuta, kao i cijena rada, a i sva ostala davanja – kaže Maksim Skoko, v.d. direktora RiTE Gacko.

I u Hidroleketranama na Trebišnjici imaju slične probleme – kažu da je uz ovakvu cijenu struje nemoguće investirati i održavati sistem funkcionalnim.

– Traži se modus da domaćinstva i privreda ne osjete veliku promjenu, a da se dođe do optimalne cijene koja bi i nama osigurala rad – rekao je Gordan Mišeljić, direktor Hidroleketrana na Trebišnjici.

Iako još nema nikakvih zvaničnih zahtjeva niti se izlazi sa okvirnim procentom povećanja, jasno je da su prve računice urađene.

Generalni direktor Elektroprivrede Srpske Luka Petrović kaže da je u prosječnom domaćinstvu struja i dalje najmanji trošak, i da bi za većinu potrošača račun za struju mogao porasti za 1,20 KM do 2,70 KM.

– Neko ko troši do 400 kilovata plaćao bi dvije marke više, ko troši 600 kilovata, do četiri marke više, a onaj ko troši preko 1.000 kilovata, imao bi 15 maraka veći račun – pojašnjava Petrović.

Građani nisu iznenađeni najavama.

O tome da li ćemo uskoro plaćati skuplju struju i koliko, tek treba da se raspravlja.

Konačnu odluku treba da donesu svi uključeni akteri – i energetski sektor, i regulatori i Vlada koja bi trebalo da da završnu riječ.

RTRS

Exit mobile version