11.1 C
Prijedor
spot_img

FABRIKA “TVEK“ U LJUBIJI – SVEČANO OTVOREN NOVI POGON

Danas je svečano pušten u rad novi pogon Fabrike „Tvek“ iz Ljubije koja proizvodi rudarski eksploziv, a prema najavama uskoro bi se moglo početi i sa proizvodnjom vojnog eksploziva. “Sa ovog područja otkopali smo i prevezli 80.000 metara kubnih lošeg materijala, dotjerali, ugradili 40.000 kubika, izgradili dalekovod od 2,5 kilometra i vodovodnu mrežu od četiri kilometra. Ugradili smo više od 2.000 metara kubnih uglavnom u skladište eksploziva, što je rezultiralo investicijom od 8,5 miliona maraka”, rekao je Dolinić na otvaranju novog pogona za proizvodnju rudarskih eksploziva u ovoj fabrici.

„Ovaj novi pogon na ovoj novoj lokaciji omogućava nam veću proizvodnju, jer prije smo bili bliže naseljenom mjestu s manjim skladišnim kapacitetima. Normalno je da smo onda imali i manji promet i proizvodnju zbog toga. Na ovom mjestu mi imamo veće skladišne kapacitete i možemo napraviti veći promet . Planiramo veoma brzo udvostručiti promet u odnosu na postojeći, a vojni eksploziv opet znači nova radna mjesta , nova zaposšljavanja, novi promet, novi doprinosi Republici Srpskoj“, rekao je Duško Dolinić.

 Direktor Duško Dolinić je izrazio zahvalnost Miloradu Dodiku  i gradonačelniku Slobodanu Javoru na velikoj i nesebičnoj pomoći da pogon bude izgrađen na vrijeme.

„Za grad Prijedor ovo znači mnogo.Za grad Prijedor ova investicija znači da smo zadržali privrednika u gradu, da ćemo zaposliti nove ljude, nova radna mjesta i to je zapravo ono što je najvažnije za jednu lokalnu zajednicu da zadržimo sve one ljude koji žele da investiraju u grad Prijedor, pogotovo kad su to naši domaći ljudi koji se dvadeset i kusur godina bore da opstanu. Proizvodiće se pored rudarskog eksploziva i vojni. Kapaciteti su veliki i zasigurno imamo potencijal da se grad Prijedor nađe na evropskoj mapi kao lokalna zajednica koja itekako ima prosperitet, napredak i razvoj , pogotovo kad govorimo upravo o ovoj branši“, istakao je gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor.

„Ovo je način na koji se rješavaju stvari koje su bitne za RS, a to je da se pojačava njena ekonomija, da  se skrene pažnja na to šta mi radimo.Ova proizvodnja je deficitarna mada će proizvodnja po količini ovdje rudarskog eksploziva premašiti potrebe BiH, ali je dificitna i nalazi se u regionalnim i drugim dalekim zemljama.Ovo je prilika da se izgradi jedan savremeni put saradnje s drugim, velikim proizvođačima globalnih eksploziva i da se konačno i formira i napravi proizvodnja za vojne eksplozive što bi onda na mapi RS stavilo na mapu zemalja koje se ozbiljno bave industrijom“, istakao je danas u Ljubiji predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

Dolinić je danas rekao da je ova investicija omogućila dalji razvoj kako u civilnom, tako i u vojnom sektoru. Naredni koracu su usavršavanje proizvodnje, širenje tržišta civilnih eksploziva, a radiće se i na vojnom eksplozivu. „Tvek“ proizvodi, skladišti i transportuje rudarske eksplozive , te vrši usluge bušenja i miniranja, međunarodnog prevoza tereta i opasnih materija, te usluge civilnog strelišta.

Gordana Kaurin

NAJČITANIJE