Minimalac je goruće pitanje u Republici Srpskoj. Najniža plata u Srpskoj je 900 KM. Da li Srpska priprema novi model obračuna zagarantovane plate? Da li će sadašnji minimalac ostati isti za nekvalifikovane radnike, da li će biti veći za kvalifikovanu radnu snagu?Savez sindikata ne odustaje od prijedloga da minimalac bude 1.050 KM. Poslodavci su protiv povećanja. Da li i jedni i drugi žele iz ovih pregovora izvući maksimum? Nadaju se da će sve saznati do kraja januara.
„Sistem plata je dokument SSRS i ono što mi tražimo i od čega ne odstupamo to je da se utvrde koeficijenti za stručnu spremu po određenim radnim mjestima i to bi množili sa najnižom platom u RS i tada bi plate i sistem plata imali smisla.Naravno još uvijek nema nikakvog dogovora niti o najnižoj plati, niti o sistemu plata, ali SS i svi granski sindikati kojih je 15 u okviru SS ne odstupaju od svog zahtjeva da se sistem plata uredi na način koji smo tražili“, rekla je za „Kozarski vjesnik“ Dragana Vrabičić predsjednica Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti Republike Srpske.
Cijena energenata uveliko određuje stanje u pogledu troškova u svakoj kompaniji. Radna snaga takođe opredjeljuje budući rast i razvoj kompanija.Pritisci za povećanje plata će i dalje postojati , a u Privrednoj komori smatraju da takvi koraci moraju da se rade s velikom dozom opreza.
„Ono za šta se mi zalažemo jeste da se prije svega potpišu kolektivni ugovori po granama gdje će biti omogućeno da se uvedu odgovarajući koeficijenti , jer će i to u jednom momentu prerasti u problem. Minimalna plata raste i neće zapravo većina nas raditi za minimalnu platu. Treba ovom pitanju pristupiti veoma oprezno „, navela je Dijana Đaković, rukovodilac prijedorske kancelarije Područne privredne komore Banjaluka.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da će Vlada Srpske donijeti konačnu odluku o iznosu najniže plate za ovu godinu ukoliko ne bude postignut dogovor na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta koja bi trebalo da bude održana u četvrtak.”U interesu, prije svega radnika, ali i očuvanja privrednog sektora, Vlada Republike Srpske će donijeti najbolju moguću odluku u datom momentu”, istakao je Egić. I dok i poslodavci i sindikat tvrde da su argumenti na njihovoj strani prema podacima Poreske uprave Republike Srpske do 1. 000 KM u Srpskoj zarađuje 91. 211 radnika.
Gordana Kaurin