Zdravstvena zajednica treba da pojača napore da se smanji smrtnost majki i novorođenčadi i da da prioritet dugoročnom zdravlju i blagostanju žena, rekla je specijalista socijalne medicine u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Dijana Štrkić povodom Svjetskog dana zdravlja.
Štrkićeva je istakla da je ženama potrebna visokokvalitetna zdravstvena zaštita koja ih podržava fizički i emocionalno, prije, tokom i poslije porođaja.
Ona je navela da je u Republici Srpskoj u 2023. godini registrovano 20 mrtvorođenih, te da je smrtnost dojenčadi 2,9 na 1.000 živorođenih, što je ispod prosjeka koji je imala EU.
Zdravstveni sistemi, dodala je, moraju da evoluiraju da bi upravljali mnogim zdravstvenim problemima koji utiču na zdravlje majki i novorođenčadi.
Štrkićeva je napomenula da Svjetska zdravstvena organizacija /SZO/ danas započinje jednogodišnju kampanju za zdravlje majki i novorođenčadi, jer je njihovo zdravlje temelj zdravih porodica i zajednica.
“Na osnovu objavljenih procjena, u svijetu oko 300.000 žena svake godine izgubi život zbog trudnoće ili porođaja, dok više od dva miliona beba umre u prvom mjesecu života, a oko dva miliona je mrtvorođeno”, navela je Štrkićeva.
Svjetski dan zdravlja ove godine obilježava se pod motom “Zdravi počeci, nada u budućnost”.
Iz Ministarstva civilnih poslova u Savjetu ministara saopšteno je da uprkos globalnim naporima, četiri od pet zemalja još nisu uspjele ispuniti ciljeve do 2030. godine za smanjenje smrtnosti majki i novorođenčadi.
BiH je prošle godine pristupila je programu “EU4Health”, a ova inicijativa EU, vrijedna 4,4 milijarde evra, daje pristup vitalnim evropskim fondovima i resursima ključnim za modernizaciju zdravstvenog sektora i jačanje kapaciteta za suočavanje s budućim izazovima.
Svjetski dan zdravlja obilježava se širom svijeta 7. aprila, jer je na taj dan 1948. godine zvanično stupila na snagu odluka o konstituisanju Svjetske zdarvstvene organizacije.
SRNA