U Muzeju Kozare večeras je svečano otvorena izložba pod nazivom „Srbi u velikoj istočnoj krizi od 1875-1878. godine“, povodom 150 godina od početka ratova za oslobođenje i ujedinjenje. Izložba obuhvata 18 panoa na kojima su prikazane fotografije, arhivska građa, novinski članci i različite publikacije iz tog perioda.
Prof. dr Borivoje Milošević naglasio je da je cilj da se oda počast junacima Nevesinjske puške koji su prije 150. godina pokrenuli točak istorije koji je vodio ka konačnom oslobođenju i ujedinjenju 1918. godine, stvaranjem prve jugoslovenske države, te da se kroz izbor fotografija, arhivskih dokumenata, literature, periodike, stare štampe i pratećeg materijala prisjetimo važnih i složenih istorijskih događaja.

“Najveći izazov je bio kako sve sažeti u 18 panoa koje predstavljamo publici s obzirom na širinu događaja, njihovu sveobuhvatnost i jedan evropski istorijski značaj. Često zaboravljamo da Nevesinjska puška iz 1875. godine koja se kasnije prelila i ovdje na prostor Bosanske Krajine je bio jedan od najznačajnijih događaja evropske istorije XIX vijeka, i samim tim će publika imati priliku da vidi i taj segment ovih događaja”, rekao je Milošević.
Doc. dr Radovan Subić rekao je da je izložba pokušaj da se na dostojan način obilježi jedan od najznačajnijih događaja u srpskoj istoriji, uz podsjećanje da je od početka Velike istočne krize, koja je započela manjim oružanim sukobom u julu 1875. godine u Nevesinju, prošlo već 150 godina.
“Izložbu smo bazirali na vizuelnim elementima iz različitih publikacija. Sastavljena je od grafika i rezultata istorijske nauke sve do današnjeg dana. Prilikom pripreme ove izložbe najveći problem nam je bila selekcija materijala. Ostalo nam je materijala za još minimum 40 panoa”, objasnio je Subić.

Vršilac dužnosti direktora Muzeja Kozare, Marina Ljubičić Bogunović, rekla je da je ovo jedna u nizu istorijskih izložbi u ovoj izlagačkoj sezoni.
“Nakon ove izložbe imaćemo još jednu istorijsku izložbu vezanu za period Prvog svjetskog rata, autora prof. Borivoja Miloševića. Pored prof. Miloševića autori su dr Bojan Stojnić, direktor Arhiva Republike Srpske i dr Vladan Vukliš”, istakla je Ljubičić Bogunovićeva.
Izložba “Srbi u velikoj istočnoj krizi od 1875-1878. godine” je otvorena do 16. novembra.
Kozarski vjesnik

