U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

PREPORUKE ZA POSTUPANJE U SLUČAJU POŽARA

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske izdao je danas preporuke za postupanje građana u slučaju požara hemikalija ili otpada od hemikalija povodom posljednjih događaja izazvanih požarima, naročito na deponijima koje mogu izazvati štetne posljedice po zdravlje ljudi.
Iz ovog instituta saopšteno je da je potrebo da se građani sklone sa mjesta požara na bezbjednu udaljenost, zaštitite disajne organe, pokrijtu nos i usta tkaninom, a ako moraju da borave u blizini onda treba da koristite masku sa zaštitnim filterom, kao i da se sklone u zatvorene prostorije.

Dodaju i da treba da se izbjegavaju podrumi, jer otrovni gasovi mogu biti teži od vazduha i akumulirati se u niskim područjima, a potrebno je zatvoriti sva vrata i prozore i isključiti svu ventilaciju, peći, klima uređaje i ventilatore.

Prozore i vrata u slučaju da propuštaju vazduh treba zatvoriti ljepljivom trakom ili peškirima ili drugom tkaninom, slušati zvanična uputstva nadležnih na radiju, televiziji ili na društvenim mrežama.

“Dok traje požar, ne napuštajte bezbjedno sklonište da biste izašli napolje, a ukoliko baš morate izaći, zaštitite disajne organe i tijelo. Izbjegavajte aktivnosti na otvorenom, a gašenje požara. kao i zbrinjavanje posljedica požara prepustiti isključivo nadležnim službama”, poručili su iz Instituta, te dodali da je potrebno zaštititi i domaće životinje i pčele.

U slučaju požara, kao sporedni proizvodi sagorijevanja nastaju štetne hemikalije koje ukoliko se udišu, progutaju ili apsorbuju kroz kožu mogu imati posljedice po zdravlje ljudi.

U slučaju da se sumnja da su koža i odjeća bili izloženi gasovima nastalim tokom požara potrebno je da se skine sva odjeća pazeći da dio odjeće koji se skida preko glave ne dođe u kontakt sa očima.

“Oprati ruke sapunom i vodom, umiti lice i oprati oči. Ukoliko imate mogućnost odmah se okupajte. Predmete na kojima su se zadržali proizvodi gorenja /pepeo i slično/ nemojte uzimati rukama ni koristiti prije nego da se temeljno isperu deterdžentom i vodom, a ukoliko i tada sadrže tragove gorenja, nemojte ih koristiti naročito kada je riječ o predmetima koji bi mogli doći u dodir sa kožom i sluznicama”, navedeno je u saopštenju.

SRNA

Foto Pixabay

Exit mobile version