U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

(VIDEO) PREVENTIVNA KAMPANJA “STOP VRŠNJAČKOM NASILJU!”

U okviru kampanje Ministarstva unutrašnjih poslova „Stop vršnjačkom nasilju!“, pripadnici Policijske uprave Prijedor održali su edukativno predavanje za učenike Mašinske škole. Predavanje je imalo za cilj upoznavanje učenika sa pojmom vršnjačkog nasilja, načinom ispoljavanja nasilja među djecom i mladima, posljedicama koje ostavlja na žrtve, kao i podizanje svijesti kod djece o blagovremenom i adekvatnom reagovanju na ovu pojavu. Učenici su svjesni da vršnjačkog nasilja ima, ali tvrde da nisu bili učesnici niti žrtve.
“Treba proširiti svijest o vršnjačkom nasilju kako se to ne bi dešavalo. Kada bih bio svjedok tako nečeg, sigurno bih prijavio nadležnim organima, psihologu i direktoru”, rekao je učenik četvrtog razreda Uroš Bukvić.


Iz prijedorske Mašinske škole navode da je zadnjih godina povećana svijest učenika o ovoj vrsti nasilja, kako zbog učestale medijske priče o ovoj temi, tako i zbog samog rada profesora sa učenicima. 
“Mislim da je predavanje bilo veoma korisno i da su učenici to dobro prihvatili. Prosvjetni radnici se tom temom bave skoro svakodnevno. Na časovima, koliko  nam to vrijeme dopušta, stvaramo povjerenje između nas i učenika da nijedan slučaj nasilja niti početak bilo kakvog nasilja ne ostane neprijavljen”, rekla je profesor matematike Mirka Šajić.
U okviru ove kampanje, policijski službenici držaće predavanja u osnovnim i srednjim školama na području prijedorske regije. Na taj način, učenici imaju  priliku da se upoznaju o procedurama šta da urade i kome da se obrate u slučaju da postanu žrtva vršnjačkog nasilja ili imaju saznanja da je neko drugi žrtva.
“U toku ove godine, na području Policijske uprave Prijedor nije evidentirano nijedno krivično djelo sa obilježjem vršnjačkog nasilja, dok su nadležnom tužilaštvu dostavljena tri izvještaja o preduzetim mjerama i radnjama. U navedenim slučajevima radilo se o događajima sa elementima vršnjačkog nasilja čiji su izvršioci djeca starosti od 7 do 14 godina. U tri slučaja radilo o fizičkom nasilju dok je u jednom slučaju posljedica nasilja psihička bol”, rekla je Zvezdana Alendarević, portparol PU Prijedor.
Kampanja  „Stop vršnjačkom nasilju!“ trajaće od 10. oktobra do 15. novembra.

Renata Š. Novaković

Exit mobile version