U Moto klubu “Otpisani” odlučili su da i ove godine organizuju vaskršnju tucijadu za štićenike Doma za lica sa invalidietom. Štićenici su se obradovali, kako kažu, svojim drugarima, a i TV ekipama koje su ih snimale. “Mnogo znači što ste došli jer bez vas ne bi ni bilo ovoga. Meni je drago što ste vi ovdje, a i što su naši radnici ovdje i direktor”, kaže štićenik Petar Akrap.
U Moto klubu “Otpisani” ističu da im je najveća vaskršnja nagrada bio aplauz štićenika Doma kada su dolazili. “Ovo je već drugi put da u toku našeg postojanja dolazimo u Dom da podijelimo jaja i da napravimo turnir sa štićenicima. Vaskrs je najradosniji pravoslavni praznik, a da bi doprinijeli toj radosti mi smo se odlučili da posjetimo Dom u Čirkin Polju i da organizujemo jednu malu tucijadu sa štićenicima. Njihovi predstavnici su pobijedili i lijepo je bilo gledati tu radost”, istakao je Slavko Vrućinić, predsjednik Kluba.
Na veliki hrišćanski praznik uz štićenike su bili i radnici Doma za lica sa invaliditetom. I oni su zahvalni bajkerima na posjeti i poklonima. “Ovom prilikom moram da se zahvalim našim prijateljima iz Moto kluba “Otpisani” koji su izdvojii svoje vrijeme da dođu da zajedno sa nama proslave naš najveći hrišćanski praznik Vaskrs, da daruju svoje vrijeme, da daruju svoju dobrotu i pažnju i da štićenici vide da nisu sami, da pored naših radnika koji svakodnevno brinu o njima, i ljudi iz lokalne zajednice takođe misle na njih”, rekao je Nioola Vujasinović, direktor Doma.
Pored vaskršnjih jaja i paretaka, bajkeri su štićenicima Doma za lica sa invaliditetom poklonili i majice sa natpisom Kluba.


Zoran Sovilj

PRIJE 29 GODINA ZVANIČNO POTPISAN OPŠTI OKVIRNI SPORAZUM ZA MIR U BiH

 Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, poznat kao Dejtonski sporazum, zvanično je potpisan na današnji dan 1995. godine, u Jelisejskoj palati u Parizu.
Sporazum, koji je prethodno, 21. novembra 1995. godine, parafiran u Dejtonu potpisali su predsjednik Srbije Slobodan Milošević, predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman i lider bosanskih muslimana Alija Izetbegović.

U svojstvu svjedoka dokument su potpisali predsjednik SAD Bil Klinton, predsjednik Francuske Žak Širak, premijer Rusije Viktor Černomirdin, premijer Velike Britanije DŽon Mejdžor, kancelar NJemačke Helmut Kol i premijer Španije Felipe Gonzalez.

Iako se uobičajeno naziva Dejtonski sporazum, po gradu Dejtonu u okrugu Montgomeri, u Ohaju u SAD, gdje su u vazduhoplovnoj vojnoj bazi Rajt Peterson vođeni tronedjeljni pregovori, zvanični naziv je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH.

NJegovim potpisivanjem napokon je okončan troipogodišnji rat u BiH, započet aprila 1992. godine.

Ovim sporazumom BiH postala je složena zemlja sa dva konstitutivna entiteta – Republikom Srpskom i Federacijom BiH, te tri konstitutivna naroda – Srbima, Bošnjacima i Hrvatima.

Prema tom sporazumu, BiH je sastavljena od jedne republike i jednog još složenijeg državnog uređenja – federacije.

Tim dokumentom određeno je da će prostor Federacije BiH pokrivati 51 procenat površine, a Republike Srpske, 49 procenata ukupne površine BiH. Prostor Republike Srpske kasnije je umanjen obrazovanjem Brčko distrikta.

Prema potpisanom Dejtonskom mirovnom sporazumu, potvrđenom u Parizu, entiteti imaju velika ovlaštenja, a politički vrh BiH tek nekoliko funkcija koje su potrebne da bi ona postojala – spoljnu politiku, ljudska prava i spoljnu trgovinu.

Ovaj sporazum ozvaničio je Republiku Srpsku i na međunarodnom planu kao konstitutivni dio BiH, potvrđujući njena široka ovlaštenja u zakonodavnoj, sudskoj i izvršnoj vlasti.

SRNA

Exit mobile version