8.9 C
Prijedor
spot_img

SELAK: SJEĆANJE NA STRADANJE SRBA U DRAKULIĆU JE MORALNA OBAVEZA SRPSKOG NARODA

 Ministar pravde Republike Srpske Goran Selak izjavio je da sjećanje na srpske civile koje su ustaše zvjerski ubile u banjalučkim selima Drakulić, Šargovac, Motike i rudniku Rakovac 1942. godine mora da bude trajno ugrađeno u nacionalnu svijest srpskog naroda.
“Srpski narod ima pravo na istinu, na pamćenje i na poštovanje svojih žrtava. Republika Srpska je nastala i postoji upravo kao garant da se ovakvi zločini više nikada ne ponove i da se srpsko stradanje ne izbriše iz istorije”, istakao je Selak koji je danas u Drakuliću prisustvovao obilježavanju 84 godine od ustaškog zločina nad srpskim civilima u ovom i selima Šargovac i Motike i rudniku Rakovac kod Banjaluke.

On je naglasio da stradanje Srba u ovim banjalučkim naseljima predstavlja jedan od najmonstruoznijih zločina počinjenih nad srpskim stanovništvom, te da je njegovanje kulture sjećanja temelj očuvanja istorijske istine.

“Ovdje nije ubijan narod zbog bilo kakve krivice, već isključivo zato što je bio srpski. Ubijana su djeca, čitave porodice, komšije i to hladnim oružjem, u tišini, bez milosti. Zato je naša obaveza da o ovom zločinu govorimo glasno, istorijski tačno i bez relativizacije”, poručio je Selak.

U banjalučkom naselju Drakulić danas su obilježene 84 godine od ustaškog zločina nad srpskim civilima u ovom i selima Šargovac i Motike i rudniku Rakovac kod Banjaluke 7. februara 1942. godine, kada je u samo jednom danu zvjerski ubijeno 2.315 Srba, među kojima 551 dijete.

SRNA, FOTO SRNA

NAJČITANIJE