Uloga radio-veze je i u posljednjim poplavama u Prijedoru pokazala i ponovo potvrdila svoj značaj, bilo u brzoj razmjeni informacija, bilo u situacijama kada su telefonske linije zauzete ili kada nema struje, izjavio je Srni sekretar Radio-amaterskog kluba “Kozara” Ognjen Vukić.
Vuković je naveo da je grad nabavio radio-stanice za uspostavljanje interne radio-veze između vatrogasaca, policije, hitne pomoći, elektro-preduzeća i Operativno-komunikacionog centra /OKC/ koji djeluje unutar Odsjeka za civilnu zaštitu.
“Ove radio-veze se uspostavljaju u svakodnevnom radu, a posebno u slučaju da telefonske komunikacije padnu, u slučaju da su redovne fiksne linije zauzete ili da nema struje. Vjerovatno smo jedini grad ne samo u Republici Srpskoj već i u BiH koji to ima”, rekao je Vukić.
On je naglasio da se ta radio-veza, ali i druge i u posljednjim poplavama u Prijedoru pokazala jako korisnom.
“Kad je trebalo isključiti struju u Gomjenici, gdje je voda silnom brzinom nadirala u kuće, pa i do visine utičnica, počele već instalacije crvčati i pucati, a fiksni telefoni dežurne službe bili su zauzeti non-stop. Onda smo ih pozvali radio-vezom i dežurni električar upućen je da išao je da isključi taj dio naselja sa napona”, pojasnio je Vukić koji je zadužen za rad OKC-a.
Prema njegovim riječima, prisustvo radio-amatera i volontera na terenu u Raškovcu rezultovali su time da je to naselje odbranjeno od poplava pravovremenom gradnjom nasipa i stalnim dežurstvom.
“Primjer značaja radio-veze je i kolaps telefonije zimus kad su bile obilne snježne padavine i kada je zbog nestanka struje više baznih stanica na teritoriji Republike Srpske bilo van funkcije, a samo u Prijedoru 30 centrala fiksne telefonije i 45 baznih stanica mobilne. Čitava naselja bila su bez struje, a kad nema struje, nema ni fiksne telefonije. LJudi ni ne razmišljaju da su ruteri zamijenili nekadašnje bakarne parice”, rekao je Vukić.
On je naveo da Radio-amaterski klub “Kozara” očekuje odgovor Gradske uprave na inicijativu za osnivanje edukativnog centra zaštite i spasavanja nadomak Prijedora i zahvalio prijedorskom Forumu za bezbjednost zajednice koji je ovo pitanje dodatno aktuelizovao na svojim posljednjim sjednicama, a ovo savjetodavno tijelo sastaje se svaka dva mjeseca.
Centar bi bio smješten u društevnom domu u Malom Palančištu, objektu bivše područne škole, čiji dio ovaj radio-klub već koristi, a bio bi doprinos širem društvenom cilju – očuvanju života i imovine u hitnim situacijama.
“Povećanje kapaciteta u oblasti zaštite i spasavanja nije samo tehnička potreba, već i strateška odluka koja ima dugoročan uticaj na sigurnost svih građana. Najvažniji aspekt projekta je sposobnost za brzo i efikasno reagovanje u vanrednim situacijama. U trenutku kada se dogodi nesreća, brzina reakcije je presudna”, navodi se u idejnom projektu.
Civilna zaštita, hitna pomoć, vatrogasci, crveni krst, policija, gorska služba spasavanja su subjekti koji bi koristili centar za bolje međusobno upoznavanje, zajedničke vježbe i razvoj timskih vještina koje su ključne u kriznim situacijama.
Prostor je već djelimično renoviran, a potrebna je dodatna adaptacija kako bi mogao u potpunosti da zadovolji sve specifične potrebe u vanrednim situacijama.
Sredstva za opremanje objekta biće obezbijeđena iz projekata koje će klub, u saradnji sa Razvojnom agencijom grada Prijedora “Preda”, pripremiti i aplicirati na međunarodne pozive, dok su sredstva iz budžeta grada planirana za redovno održavanje objekta i režijske troškove.
SRNA
Foto arhiv