Menadžment tvrdi da je dat prijedlog za stečaj zbog prijeteće platežne nesposobnosti Željezare Zenica
Predstavnici Sindikalne organizacije “Nove LJubije” održali su danas konferenciju za novinare na kojoj su istakli da će tražiti od relevantnih institucija da ispitaju zakonitost prijedloga pokretanja stečaja u ovom rudniku. Predsjednik sindikata Dario Antonić je rekao da je njima predočeno da potraživanja prema dobavljačima i pozajmicama za plate iznose oko 21 milion maraka, a da od Nove željezare Zenica “Nova Ljubija” potražuje 50 miliona KM.

“Svima je nejasno po kom osnovu je zatraženo pokretanje stečaja? Borićemo se za prava radnika i socijalno zbrinjavanje 578 radnika. Naš problem vezuje i neka druga preduzeća, tako da ovo neće biti samo problem rudnika u Prijedoru”, istakao je Antonić.
On je takođe ocijenio da su radnici u Prijedoru kolateralna šteta, jer je jedini kupac “Novoj Ljubiji” željezara iz Zenice čiji rad zavisi od odluke Savjeta ministara da li će zabranom uvoza zaštititi domaću proizvodnju. On je takođe istakao da imaju informaciju da 115 radnika koji su već dobili otkaz i proglašeni tehnološkim viškom imaju problem s isplatom, odnosno da ne mogu ostvariti pravo na zakonsku nadoknadu na Birou za zapošljavanje, jer nedostaje novca.
“Dolazi i do povlačenja opreme u Ljubiji jer novi vlasnik nije zainteresovan za rudarenje u Ljubiji i trenutno se izvlači ruda samo iz postojećeg kopa “Buvač”, naglasio je Antonić.
On je rekao da je trenutno sudbina rudara i mnogih radnika u rukama Vlade FBiH i Savjeta ministara BiH.
Mladen Blagojević, član UO sindikata ispred organizacione jedinice “Kop” je istakao da su radnici jako teško podnijeli saznanje da bi mogli ostati bez posla.

“Mnogi radnici su u kreditima, a prije pet mjeseci novi gazda nam je obećavao nove strojeve, bušilice za geo istrage, a sad nas je doveo do stečaja. Ljudi ne znaju šta da rade i kome da vjeruju”, poručuje Blagojević.
Saša Kukolj, predsjednik Sindikata metalaca i rudara RS kaže da su im u resornom ministarstvu saopštili da se program za socijalno zbrinjavanje radnika odnosi samo na radnike iz državnih preduzeća.
“Čiji smo mi onda radnici? Kome pripadamo? , rekao je Kukolj.
Većinski vlasnik rudnika “Nova Ljubija” je Gordan Pavlović čija je firma “Pavgord” prošle godine kupila vlasnički udio kompanije “Arselor Mital” u prijedorskom rudniku.

Zamjenik direktora “Nove Ljubije” Suzana Gašić je rekla novinarima da je “Nova Ljubija“ Prijedor juče podnijela prijedlog za otvaranje stečajnog postupka nad ovim društvom, prije svega iz razloga prijeteće platežne nesposobnosti. „Naš jedini kupac, Željezara u Zenici nalazi se već duže vrijeme u teškoj situaciji, i usljed te teške njihove finansijske situacije, oni nisu bili u mogućnosti već duže od dva mjeseca da izimiruju svoje obaveze koje imaju prema Novoj Ljubiji. Usljed činjenica da naš kupac nije mogao da izmiruje svoje obaveze, nism ni mi mogli da izmirujemo obaveze prema svojim dobavljačima, prema određenim poslovnim partnerima i imamo prijetnje tužbama zbog neplaćanja, odnosno zbog dugovanja duže od 60 dana, i zbog toga smo išli ka ovoj odluci o pokretanju stečajnog postupka“, rekla je Gašićeva.
Gordana Kaurin

