POVOLJNI USLOVI ZA SJETVU KUKURUZA

Polјoprivrednik iz Gornjih Garevaca Bojan Crnogorac iskoristio je povolјne vremenske uslove da pripremi oranice za sjetvu kukuruza. Planira da ovom kulturom zasije pet do šest hektara, uglavnom za vlastite potrebe.

“Prošle sezone imali smo zadovolјavajući rod na parcelama prve i druge klase. Očekivanja su uvijek neizvjesna, s obzirom da nam je klima takva kakva jeste i česte su oscilacije. Mi nikad ne znamo na čemu smo, ali uvijek se nadamo najbolјem”, ističe Crnogorac.

Bojan Crnogorac: troškovi rastu, ali sijati se mora

U Resoru za pružanje stručnih usluga u polјoprivredi navode da su uslovi za sjetvu povolјni i temperatura zemlјišta zadovolјavajuća. Očekuju da će sjetva biti završena u optimalnom roku.   

“Sjetva ide po planu, trenutno se vrši sjetva viših FAO grupa zrenja kukuruza, to su grupe 600 i 700, a kako sjetva bude odmicala, FAO grupe će se smanjivati. Već početkom maja sijaće se grupe 400 i 500. Očekivanja su da se sjetva završi do treće sedmice maja”, rekao je Mirko Jokić, rukovodilac prijedorske Kancelarije Resora.

Napominje da polјoprivrednici imaju dobru praksu da prilikom sjetve kukuruza primjenjuju zemlјišne herbicide kako bi na vrijeme suzbili pojavu korova i kako bi kukuruz ušao u neometan razvoj u prvim fazama rasta. Jokić je podsjetio na neke lanjske oglede koji su dali korisne informacije o izboru sorti kukuruza namijenjenih za silažu.

“Pozivamo uzgajivače da nam se obrate kako bi dobili rezultate ogleda i mogli da izaberu bolјi hibrid kukuruza. Prošla godina bila je sušna i razlike između hibrida bile su veoma izražene, praktično i do četiri – pet puta veći je bio prinos silaže hibrida koji su se pokazali dobrim”,  rekao je Jokić.

Ratari se nadaju da će ova godina biti bolјa od prošle, kada je suša nanijela veliku štetu kukuruzu. Troškovi sjetve znatno su veći nego lani, jer su poskupjeli i nafta i đubrivo. Međutim, sijati se mora, ističu ratari.

“Mi moramo proizvoditi hranu, a ne možemo pustiti da zemlјa zarasta. Repromaterijal jeste definitivno skup i svake godine tu dolazi do raznih oscilacija”, rekao je Bojan Crnogorac.

U Resoru za pružanje stručnih usluga u polјoprivredi ne isklјučuju mogućnost da zbog većih cijena repromaterijala i goriva dođe do blagog pada zasijanih površina. Ipak očekuju da će na području prijedorske regije biti zasijano oko 10.000 hektara, što je u okvirima višegodišnjeg prosjeka.

U TOKU JAVNI POZIV ZA KAPITALNE INVESTICIJE U POLjOPRIVREDI

Javni poziv za kapitalne investicije u polјoprivredi u 2026. godini raspisan je 21. aprila, a polјoprivrednici se mogu prijaviti do 6. maja, ističu u prijedorskoj Kancelariji Resora za pružanje stručnih usluga u polјoprivredi. Investicije se odnose na nabavku polјoprivredne mehanizacije, ulaganje u stočarsku i bilјnu proizvodnju, u ugradnju sistema za navodnjavanje, solarnih panela na proizvodnim objektima i drugo.

Mirko Jokić: sjetva ide po planu

“Važno je da naši uzgajivači na vrijeme prikupe dokumentaciju. Potrebno je da se uradi obnova registracije polјoprivrednog gazdinstva u APIF-u te da se izmire obaveze prema protivgradnoj preventivi i poreske obaveze ukoliko je polјoprivredno gazdinstvo u sistemu PDV-a”, rekao je Mirko Jokić.

Deborah Sovilј

NAJČITANIJE