Zahtjev Tužilaštva BiH za kaznu bližu maksimalnoj predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukiću nije zasnovan ni na jednom relevantnom dokazu, smatra direktor Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Republike Srpske Stevica Dronjak.
Dronjak je izjavio Srni da takav zahtjev Tužilaštva BiH nije ni opravdan, ni zasnovan na pravu, već je politički u pokušaju da se Republika Srpska svede na nivo obične administrativne jedinice, bez stvarne političke snage.
“Sud BiH nije sudska institucija u klasičnom smislu, već instrument za disciplinovanje svih koji ne žele da `igraju po notama` Sarajeva i zapadnih mentora. U ovom slučaju, presuda nije pitanje pravde, već politike, jer ako je neko u Republici Srpskoj dovoljno hrabar da brani njene zakone, onda mora biti kažnjen”, naveo je Dronjak.
On je rekao da je optužnica zasnovana na navodnom nepoštovanju nekakvih odluka samoproglašene pravne moći, po sistemu “gdje sudi onaj koji tuži, tu vlada sila, a ne zakon” i da je sudski proces nastavak procesa koji se u Sarajevu vodio 1914. godine za takozvanu veleizdaju.
“A mi se i danas pitamo, veleizdaju čega? Ovaj proces nije samo atak na Dodika, već na sve što Republika Srpska predstavlja. Danas se sudi predsjedniku, sutra će ministru, a prekosutra će nekom nastavniku koji na času istorije previše pažnje posveti srpskim žrtvama”, naveo je Dronjak.
On smatra da nema sumnje da će Sud BiH naći pravni osnov za sve i da zato sve presude vođene protiv Srba u BiH, odnosno sve presude ovog suda treba podvrgnuti reviziji u skladu sa međunarodnim pravnim standardima i principima pravičnog suđenja.
Drnjak dodaje da pri tome treba da budu angažovani nezavisni pravni stručnjaci i međunarodne institucije, kako bi se osiguralo da su odluke donesene bez političkih uticaja i u skladu sa pravnim normama koje važe u civilizovanom svijetu.
“Ako nema zakona, izmisliće ga, ako nema presedana, napraviće ga, a ako nema pravde, to ih ionako nikada nije zabrinjavalo. Suština je jednostavna. Neko želi da Srbe stavi pred izbor: ili ćete slušati ili ćete biti kažnjeni, ali Srbi nisu narod koji pristaje na ucjene”, istakao je Dronjak.
On je podsjetio da su se Srbi vijekovima borili za slobodu, nisu je dobijali na poklon, a znali su da bez nje nema dostojanstva ni života.
“Da su Srbi bili narod koji ćuti i pristaje na silu, danas ne bismo postojali. Istorija nas je naučila nečemu što mnogi u Sarajevu i na Zapadu još nisu shvatili, da se Srbin ne predaje kada je satjeran u ugao. Kada su vojvodi Mišiću saopštili da je opkoljen, on je sa osmijehom rekao: `Odlično, sad možemo da napadamo u svim pravcima!`”, ukazao je Dronjak.
On je istakao da ovaj proces nije lokalno pitanje, već dio šire geopolitičke igre gdje zapadne sile žele da završe projekat centralizovane BiH, a Republika Srpska im je posljednja prepreka koju nisu uspjeli da slome političkim pritiscima, pa sada pokušavaju pravosudnim terorom.
Dronjak je naveo da je sve to dio šire slike u kojoj se Balkan ponovo oblikuje po mjeri globalnih sila – Srbija je pod stalnim pritiskom, Kosmet je okupiran, Crna Gora je gurnuta u NATO, a sada je red da se Republika Srpska ukine kao politički subjekt.
“Ali ne razumiju da Srpska nije samo politički entitet, ona je ideja, ona je volja jednog naroda da sam odlučuje o svojoj sudbini. I zato, ako neko misli da će ovaj sudski proces biti posljednja riječ u ovoj priči, grdno se vara”, naglasio je Dronjak.
On je dodao da ovo nije kraj, već početak.
“Ako misle da će nas ucjenama i presudama natjerati da se odreknemo sebe, možda bi trebalo da se podsjete kako su prošli svi koji su to pokušali prije njih”, dodao je Dronjak.
On je zaključio da je Srpska rođena u borbi, odbranjena u ratu i nastavlja da živi bez obzira na odluke sudova koji su odavno izgubili pravo da se nazivaju pravosudnim institucijama.
U Banjaluci će večeras biti održana sjednica Vlade Republike Srpske o političkoj i bezbjedonosnoj situaciji i posljedicama koje može imati proces pred Sudom BiH protiv republičkih institucija – predsjednika Republike i “Službenog glasnika”.
Tužilaštvo BiH zatražilo je danas da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik bude kažnjen kaznom zatvora koja je bliža maksimalnoj nego minimalno predviđenoj za ovo krivično djelo, te 10 godina zabrane obavljanja političkog rada.
Tužilaštvo BiH je istu kaznu zatražilo i za vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića.
SRNA