Otvaranjem izložbe radova indijske umjetnice Babite Das u Galeriji “Sreten Stojanović” svečano je zatvoren 19. Festival crteža i muzike, koji je i ove godine pružio raznovrstan program za sve ljubitelje likovne i muzičke umjetnosti.
Tokom sedmodnevnog boravka u Prijedoru, međunarodno priznata umjetnica iz Indije Babita Das stvarala je novi ciklus radova inspirisan rijekom Sanom, prirodom i atmosferom grada. Upravo ti radovi predstavljeni su publici na završnoj večeri festivala.

Das je rekla da je boravak u Prijedoru za nju bio posebno iskustvo, naglasivši da su je inspirisali priroda, svjetlost i ljudi koje je ovdje upoznala.
“Ovo je divno mjesto i divni ljudi. Od prvog dana osjetila sam toplinu i gostoprimstvo. Sana me je inspirisala na način koji nisam mogla ni da zamislim. Po prvi put sam imala osjećaj kao da hodam po vodi, jer je ona toliko bistra da se jasno vide kamenje i dno rijeke. To je za mene bilo potpuno novo iskustvo i upravo je ono pretočeno u radove koje večeras predstavljam”, rekla je Das.

Direktor Galerije “Sreten Stojanović” Boris Eremić istakao je da je gostovanje Babite Das veliko priznanje za Festival crteža i muzike i Galeriju, te da su tokom njenog boravka, osim novih umjetničkih djela, stvorena i iskrena prijateljstva.
“Velika je čast ugostiti umjetnicu koja dolazi iz potpuno drugačijeg kulturnog i civilizacijskog okruženja. Zajedno smo stvarali, razgovarali, upoznavali se i razmjenjivali iskustva. Upravo su takvi susreti najveća vrijednost ovog festivala. Žao nam je što Babita odlazi, ali vjerujem da će iz Prijedora ponijeti lijepe uspomene i da će nam se ponovo vratiti”, rekao je Eremić.
Načelnik Odjeljenja za kulturu, međunarodnu saradnju, sport i nevladine organizacije Grada Prijedora Aleksandar Milješić istakao je da Festival crteža i muzike već 19 godina predstavlja jedan od najznačajnijih kulturnih događaja u gradu, te da kroz umjetnost povezuje ljude, ideje i različite kulture.
“Ono čemu težimo jeste da ljudi iz cijelog svijeta dolaze u Prijedor, da ovdje stvaraju, upoznaju naš grad i iz njega ponesu najljepše uspomene. Upravo ovakve manifestacije pokazuju da umjetnost nema granice i da je univerzalni jezik koji povezuje ljude i narode. Zato je ovaj festival mnogo više od kulturnog događaja, on je prilika za stvaranje trajnih prijateljstava i jačanje međunarodne saradnje”, istakao je Milješić.
On je dodao da su riječi Babite Das najljepša potvrda vrijednosti koje Prijedor ima.
“Često ne primjećujemo ono što imamo, a onda dođe neko ko je obišao svijet i kaže da su ga osvojili Sana, priroda i naši ljudi. Rekla nam je da nam, uz takvu rijeku, toliko ljepote i ljubavi koju ljudi ovdje nose u sebi, ne treba mnogo više da bismo bili srećni. To je najljepša promocija našeg grada i poruka koju treba da čuvamo”, poručio je Milješić.
On je naglasio da će Grad Prijedor nastaviti da podržava kulturne manifestacije koje okupljaju umjetnike iz različitih zemalja, jer one, osim što obogaćuju kulturni život grada, doprinose i njegovoj prepoznatljivosti širom svijeta.
prijedorgrad.org

