JAVOR: VELIKA JE ČAST ŠTO SU MANASTIR MILOŠEVAC I GRAD PRIJEDOR BILI DOMAĆINI OBILJEŽAVANJA VIDOVDANA

Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor čestitao je krsnu slavu Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, koji baštini tradiciju Vojske Republike Srpske, poručivši da je za Prijedor velika čast što je ovogodišnje obilježavanje Vidovdana održano u Manastiru Miloševac.

On je istakao da Vidovdan nije samo istorijski datum, već temelj srpskog identiteta i zavjet koji obavezuje da se čuva sloboda i pamti žrtva svih koji su je izborili.

“Vidovdan nas podsjeća ko smo, šta smo preživjeli i šta smo spremni da branimo. To je zavjet da čuvamo ono što smo naslijedili i budemo dostojni žrtve onih koji su svoje živote položili za slobodu. Upravo zato nije slučajno što je Vidovdan krsna slava Vojske Republike Srpske, jer su njeni borci, kao i svi srpski vojnici kroz istoriju, bili istinski i dostojni čuvari tog zavjeta”, poručio je Javor.

Govoreći o borcima Vojske Republike Srpske, naglasio je da su to bili obični ljudi – očevi, sinovi, braća i prijatelji koji su, kada je otadžbina pozvala, bez oklijevanja stali u njenu odbranu.

“Njihova veličina bila je u tome što nisu oklijevali ni na čas, i što su svjesno žrtvovali najsvetije što su imali kako bi zaštitili i odbranili svoje porodice i svoj narod. Svojim životima ispisali su najvažnije stranice savremene srpske istorije i ostavili nam Republiku Srpsku kao zavjet i veliku obavezu. Njihova žrtva nije samo dio naše prošlosti, već temelj naše sadašnjosti i garant naše svijetle budućnosti”, rekao je Javor.

Tekst i foto: www.prijedorgrad.org

NAJČITANIJE